Na velikosti nástrahy (ne)záleží?!

0

Na následujících řádcích se pokusím polemizovat o velikostech nástrah a tom, zda jsou velké nástrahy opravdu určeny jen pro ty největší dravce našich vod, jak si mnozí myslí.

Co je vlastně velká nástraha?

Pro někoho je velká nástraha 8 cm, pro jiného zase 25 cm. Jistě, že velikost nástrahy volíme podle velikosti ryby, kterou jdeme lovit. Můžou být ale chvíle, kdy větší nástrahy mohou přinést větší úlovek, třeba dokonce trofejních okounů. O ty se snažíme cíleně twistery o velikosti okolo 10 cm nebo středně velkými woblery, nicméně trofejní okoun občas ne a ne přijít.

Otázkou samozřejmě je, zda se velcí okouni na dané lokalitě vůbec nacházejí, ale to už věc druhá.

Bára a její okoun 35cm.

Bára a její okoun 35cm.

Test na Pískovně Ostrá

Měl jsem tu možnost v nedávné době navštívit jeden soukromý revír nedaleko Nymburka, a to Pískovnu Ostrou, která je velkými okouny vyhlášena. Zde jsem se rozhodl otestovat, zda moje myšlenka s velkými nástrahami opravdu funguje. Počasí v daný den bylo přímo brilantní. Modré nebe s pár mraky a příjemný vítr, který čeřil hladinu. S sebou jsem měl 3 pruty a to v gramážích 10-25g, 20-35g a 30-60g. Po hodině lovu s menšími nástrahami jsem zvolil těžší kalibr a nasadil větší wobler Salmo Executor 12 cm v barvě „duháka“. Tento wobler je poměrně masivní s lomenou lopatkou dosahující hloubky až 3 metry.

Hned po prvním náhozu přišel nečekaný záběr a po krátkém souboji byla 80 cm štička na břehu. Celkem dobrý začátek. Že by se moje úvaha opravdu potvrdila anebo jen náhoda?

Štika 80cm na Exekutora.

Štika 80cm na Exekutora.

Pískovna Ostrá je, až na pár lavic u břehu, velmi hluboká, takže se házelo spíše náhodně do dálky a nezbývalo než jen házet a házet. Po chvíli přítelkyně Bára zdolává 35 cm okouna na Salmo Hornet 9 cm, což je taky pěkný kanon. Po pár menších štikách na Executora to konečně přišlo! Asi z čtvrtiny pískovny přichází razantní záběr. Přisekávám a zdolávám rybu. To bude pěkná štička! říkám si. Bára připravuje podběrák a pod nohami se mi zjevuje okoun o délce 39 cm. Paráda! Moje teoretická myšlenka se potvrzuje v praxi.

Jedna z menších štik.

Jedna z menších štik.

Po okounovi přišly další malé štičky, některé se i setřepali. Štiky jsou známé tím, že pozřou kořist skoro stejně velkou jako je ona sama.

Okouni v této vodě nebyli vysazovaní, ale do svých krásných rozměrů dorostli úplně sami, takže jejich ulovení se dá rovnat ulovení trofejního okouna na svazové vodě, což má pro mě velkou cenu. Škoda, že z našich svazových revírů těchto nádherných pruhovaných dravců výrazně ubylo. Doufám proto, že jejich návrat můžeme v příštích letech očekávat.

Okoun 39 cm.

Okoun 39 cm.

Tímto článkem jsem vám chtěl naznačit, že i velké nástrahy mají své místo a nemusí to být pouze při lovu sumce či velké štiky. Dravec se častěji spíše ožene po velké nástraze „kořisti“, aby se mu vydaná energie vrátila. Na druhou stranu netvrdím, že se velká ryba nedá chytit i na malou nástrahu.

 

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

Ryby chytám už 14 let a přívlači se věnuji posledních 10 let. Na rybách se snažím trávit co nejvíce volného času. Mám rád soukromí u vody a nesnáším bezohlednost a chování některých rybářů. Rokem 2015 jsem ukončil studium na SŠRV J.K. v Třeboni.

Napsat komentář

30 − 22 =