RECENZE: Woblery značky STORM

0

Jednoho dne se u mě doma objevila zásilka, v níž se nacházel záhadný červený pytel. Po prvotním ohledání jsem s úlevou shledal, že podezřelý balíček naštěstí ani netiká ani neobsahuje žádný ohnivý pozdrav od mých bývalých klientů či partnerů v podnikání. Byl plný různých woblerů a já jeho doručení měl dávno očekávat. Před časem jsme totiž dostali možnost testovat vláčecí nástrahy a konečně přišla řada i na mě. Obsah onoho pytle z velké části tvořily woblery od značky Storm a já se rozhodl, že se na jejich vyzkoušení zaměřím jako první.

Tato značka není na trhu žádným nováčkem, nicméně pro mě to byla úplně první zkušenost s jejími výrobky. Fakt, že tyto výrobky jsou vyráběny pro světoznámého výrobce woblerů Rapala mi ale už od začátku dával jistou naději, že se bude jednat o kvalitní záležitost. A tak jsem hned další den nelenil, popadl rybářský vercajk a utíkal k vodě. Svoje oblíbené nástrahy jsem tentokrát nechal odpočívat doma a vzal s sebou jen Stormy.

Co mě zaujalo na první pohled:

  • Lopatky vyrobené z cuprextitu – z tohoto materiálu se dělají tištěné spoje v elektronice. Použít ho na lopatky mi přijde jako dobrý nápad. Jde vlastně o laminát, který se vyznačuje velkou odolnosti a i trochou pružnosti, což téměř vylučuje možnost mechanického poškození lopatky při běžném používání wobleru.
  • Ozvučení – většina woblerů má uvnitř opravdu velké kuličky, které výrazné chrastí. Některé ryby to láká, některé plaší, v průměru to ale atraktivitu nástrahy spíše zvyšuje. Jinak by se to asi tolik nerozšířilo mezi všemi výrobci.
  • Kvalitní háčky – všechny modely jsou vyzbrojené prověřenými VMC háčky různých typů a velikostí.

Arashi Rattling Flat 7

Arashi Rattling Flat 7

Arashi Rattling Flat 7

Jednalo se o jeden z menších kusů, které jsem měl během testování k dispozici. Wobler má zavalitý tvar těla s výraznou a dlouhou lopatkou. K dispozici jsem měl verzi ve zbarvení Wagasaki. Tento wobler o délce 5,5 cm a váze 12 gramů má udávanou pracovní hloubku 2 metry.

Ke dnu klesá opravdu střelhbitě, stačí jen trochu pootočit kličkou a už se střemhlav zanoří pod hladinu. Chod nástrahy je velice intenzívní a k jejímu perfektnímu rozehrání se nemusíte navíjet nikterak rychle. Toto vidím jako hlavní výhodu při lovu v chladném období roku, kdy se ryby za rychlou nástrahou ani neotočí. Ocenil jsem to i teď, když jsem lovil na tom nejproklatějším místě v okolí. Díky pomalému vedení jsem mohl pomalu zkoumat okolí dna bez přílišného rizika uváznutí. Je až udivující, že wobler se dvěma velkými trojháky se mi v takovém brajglu podařilo provozovat tak dlouho, než jsem ho poprvé utrhl. Většina ostatních nástrah mi tady při kopírování dna nevydrží více než pár náhozů. Tady stačí vnímat prut a při najetí na překážku, nechat wobler vystoupat do sloupce, což většinou pomůže. Nesmíte ale právě navíjet moc rychle.

Vzhledem k velikosti nástrahy se dá doporučit nejen pro lov velkých dravců ale i např. tlouště. Věřím, že říct by si nechal i pstruh nebo velký okoun.

So Run Minnow

So run Minnow - Malá ryba, taky ryba

So Run Minnow – Malá ryba, taky ryba

Pařezovky jsou místa, kam se občas trochu bojím s něčím dražším nahodit. Spousta nástrah zde skončí svoji pouť daleko dříve, než dostane vůbec nějakou šanci se potkat s rybou. Platí to o to více, pokud hloubka loviště nepřesáhne třeba ani jeden metr. To je i častá situace na naší přehradě, kdy při podzimním vypouštění vody značně klesne hladina.

Zde přijde vhod wobler s nevelkou pracovní hloubkou, který můžete bez obav prohánět kousek nad hlavami dravců číhajících v podvodní džungli. Plovoucí wobler So Run Minnow s udávaným ponorem 0,6 metrů se náramně hodí pro podobné pokusy. S délkou 9,5 cm ho lze navíc považovat za celkem dobrou štičí nástrahu.

Pocitově se mi s tímto modelem pracovalo ze všech testovaných kusů nejlépe. Díky aerodynamicky podlouhlému tělu a váze 11 gramů se s ním dobře hází do dálky a jeho dopad na hladinu nepůsobí větší rozruch než je nezbytně nutné. Nijak výrazně se při vláčení nevrtí, spíše se plynule kolébá ze strany na stranu. Chodí dobře i při velmi pomalém navíjení, což je také velké plus.

Osobně mě nejvíce zaujalo precizní vyvážení nástrahy. Vzhledem k nízkému ponoru není potřeba, aby po zastavení vystřelila okamžitě k hladině, a stoupá tak jen velmi pozvolna nahoru. Mám vyzkoušené, že při použití těžšího (delšího) lanka, se nástraha chová téměř jako intermediální a ve sloupci visí téměř bez pohybu, což dost připomíná drobnou rybku v posledním tažení. Takové chování neznámého vetřelce spousta dravců určitě ztrestá okamžitým útokem.

Gomoku Spin

Gomoku Spin

Gomoku Spin

V tomto případě nejde o klasický wobler ale o trochu netradiční a hlavně neokoukanou nástrahu. Jedná se o malou, nicméně poměrně těžkou, jigovou hlavičku ozbrojenou trojháčkem na spodní straně. Hlavní práci při lákání ryby zde však odvádí rotující plíšek na konci nástrahy. Je to vlastně list rotační třpytky spojený přes obratlík se zbytkem nástrahy. Tady mě velmi překvapilo, jak snadno začne plíšek rotovat, stačí k tomu opravdu minimální rychlost vedení. Při rychlejším navíjení už získáte nástrahu s velice intenzívními vibracemi.

Ačkoliv má Gomoku Spin specifikovanou hloubku ponoru do 1,5 metru, tak já jsem názoru, že to spíše záleží na rychlosti navíjení. Vzhledem k malým rozměrům se opravdu jedná o těžší záležitost (5 cm vs. 6 nebo 10 g). Při rozumné rychlosti přitahování se tak drží spíše u dna a hodí se k prochytávání hlubších míst, případně k lovu z plavidla. Na stojaté vodě to rozhodně nebude nástraha někam na mělčinu. Na druhou stranu je to opravdu dalekonosná nástraha pro dlouhé hody i proti větru.

Se značnou nadějí vzhlížím hlavně k příští pstruhové sezóně. V proudných místech, kam se s obyčejnou nástrahou ke dnu dostanete jen stěží, by měl Gomoku Spin bez problémů klesnout až do těsné blízkosti pstružích úkrytů, zatímco kus plechu na jeho konci se bude točit jako zběsilý a (doufejme) dráždit jejich obyvatele k útoku.

Gomoku Bottom

Gomoku Bottom

Gomoku Bottom

Pamatujete si na cikádu? Dnes je to možná trochu zapomenutá nástraha, i když je občas stále k sehnání. Tento netradiční wobler ji silně připomíná. Rozdíl spočívá zejména v použitém materiálu a tvaru. Gomoku Bottom má tělo z plastu, které je oproti klasickým placatým cikádám poměrně robustní. Pouze zátěž v přední části je z olova. Konec nástrahy je pak vybaven velmi chytlavým trojháčkem VMC. Zpracování výrobku je také odpovídající vyšší cenové kategorii. Předností jsou i realisticky zpracované oči, což mnozí rybáři považují za věc, které ryba dokáže jen těžko odolat.

Jak již plyne z anglického názvu bottom, jedná se o nástrahu určenou zejména pro lov při dně. Chod nástrahy se projevuje rychlým kmitáním, které je výraznější až při rychlejším navíjení. Jelikož je však nástraha určena hlavně pro „vymetání“ dna, tak ideální způsob vedení jsou přískoky či všelijaké poškubávání špičkou prutu. Zde je velký prostor pro každého rybáře, aby využil veškerý svůj um a zkušenosti k oživení nástrahy. Tento styl lovu velmi vyhovuje například okounům a candátům ale jistě ulovíte i jiné druhy dravých ryb.

Malé rozměry a váha (3 cm a 2,5 g) předurčují tuto nástrahu k lehké a ultralehké přívlači, která začíná být mezi rybáři čím dál tím oblíbenější.

Arashi Rattling Minnow

Arashi Rattling Minnow 11

Arashi Rattling Minnow 11

Další typ wobleru do mělké vody nebo pro lov aktivních ryb ve sloupci. Maximální pracovní hloubka činí opět dvě stopy, tj. 60 centimetrů. Na rozdíl od So Run Minnow je tento typ o dva centimetry delší a má celkovou délku 11.5 centimetrů. Tělo nástrahy už je poznání robustnější a váha dosahuje o poznání výraznější hodnoty – 17 gramů. Můžete ji tak využít při cíleném lovu větších ryb. Velké VMC trojháky v černém provedení se budou hodit určitě i při sumčí přívlači.

Chod wobleru spočívá v naprosto plynulém, kolébavém pohybu. Nahazování je díky vyšší váze velmi snadné a i ve větrném počasí dosáhnete dlouhých hodů. Samozřejmě už to není nic pro pruty na lehkou přívlač. Nicméně ani přehnaně tvrdý prut není potřeba, neboť díky malé velikosti lopatky ale nástraha neklade velký odpor ani v proudných úsecích na velké řece a určitě to nebude problém ani při hlubinné přívlači za pohybující se lodí.

Arashi Silent Square

Arashi Silent Square

Arashi Silent Square

Na rozdíl od ostatních modelů ze série Arashi, které jsem měl možnost testovat, tento model nijak nechrastí. Můžete ho tak bez obav využít například ve vodách, kde jsou plaché ryby, které děsí sebemenší hluk. Ostatně, hloubka ponoru necelý jeden metr ho předurčuje i do míst jako jsou různá zapomenutá ramena a podobné. Tam je často relativně mělko a ryby nejsou na přílišný ruch zvyklé.

Zajímavá je zde lopatka, která vypadá jako by ji v půlce někdo ustřihl. Díky ní má wobler zajímavé chování. Jeho pohyb vychází spíše z ocasu nástrahy, který s sebou při navíjení mlátí o sto šest. Přes určitou podobnost s modelem Rattling Flat má tento typ akci trochu méně výraznou a tak jsem ho mohl bez problémů provozovat v proudnějších partiích i na měkčím prutu a nemusel jsem trpět s udicí ohnutou jako luk, což se mi u těžších woblerů s mohutnou lopatkou občas stává (tento má 14 g ale pouhých 5,5 cm délky).

Velikost nástrahy je vhodná nejen na štiky ale i třeba na tlouště, velké okouny nebo boleny a další druhy ryb.

Závěrem

Celkově mohu říct, že jsem byl těmito nástrahami příjemně překvapen. Kvalita zhotovení i chod nástrahy jsou na vynikající úrovni, což se u nástrah této cenové kategorie ovšem dalo očekávat. Nabídka modelů do různých hloubek je dostačující pro téměř všechny příležitosti, možná bych se přimlouval za více přírodních zbarvení do evropských vod. Výrobce se ale nachází v Jihovýchodní Asii, z čehož asi vychází většina vyráběných barevných vzorů.

Přesto si myslím, že se Stormy se dá zažít u vody spousta zajímavých chvilek. Nejedná se samozřejmě o žádnou super odrybňovací záležitost (díkybohu) ale ryby na tyto nástrahy útočí rády a o něco častěji než jsem zpočátku střízlivě očekával. Osobně k vodě většinou beru vždy jen pár osvědčených nástrah. Woblery od Stormu si určitě stálé místo v mojí krabičce určitě najdou.

Klady:
Kvalitní VMC trojháky
Bezproblémový chod
Snadné nahazování
Zápory:
Možná by to chtělo více realistických vzorů do našich vod

Více informací:
www.normark.cz

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

První zkušenost s rybařením mám z roku 1994, kdy jsem u nás na potoce chytal pstruhy do ruky. Následně jsem pokračoval v pytlačení s udicí na větším revíru. Přívlač byla jasná volba, protože při tomto způsobu lovu se nejlépe utíká před rybářskou stráží. Po nějakém čase jsem úspěšně absolvoval rybářský kroužek a mohl vyzkoušet i jiné metody. Od těch dob rád chodím chytat i na plavanou. Vláčení je ale můj hlavní způsob lovu. Líbí se mi ta jednoduchost, stačí vzít pouze prut, pár nástrah a můžu vyrazit k vodě. Moje momentální rybářská meta je naučit se pěkně házet s mušákem.

Napsat komentář

17 − 11 =