Jsou to už tři roky, co jsme s partou známých navštívili vyhlášenou španělskou přehradu Ebro. Na Ebro jezdí většina lidí za sumci, ale mě na Ebru nejvíce chytla přívlač a candáti. Někdo si myslí, že na Ebru nachytá každý, ale tak to rozhodně být nemusí. Můžete mít prostě smůlu a ryby brát nebudou. Ano, i to se může stát, ale taky můžete svoji úspěšnost výrazně ovlivnit.
Není náhoda, že někteří členové naší výpravy chytili kolem třech candátů za celý týden a naopak někdo byl schopen chytit bez problémů čtyři za dopoledne. Níže je několik postřehů, které by vám měli pomoci zařadit se do té druhé skupiny.
1) Loďka je základ
Asi to ani není potřeba zmiňovat, ale vím o jedné partě, která zkoušela vláčet ze břehu, a úspěchy to moc nepřineslo. I my jsme před odjezdem přemýšleli, jak moc jsou loďky nutné. Dospěli jsme k názoru, že potřeba jsou a navíc je to super pocit jezdit si svobodně po Ebru, alespoň pro mě, který se v Čechách dostane, tak maximálně na vor.
2) Hodně toho utrháte
Tohle se týká hlavně dolní přehrady, kde je na dně hodně různých překážek. Za den chytání každý běžně utrhal 10 až 15 nástrah. Samozřejmě můžete změnit způsob vedení nástrahy a vázek bude méně, ale nejefektivnější pro nás bylo vést nástrahu, co nejvíce u dna. Připravte se na to proto psychicky a kupte si dostatek rybářského náčiní (doporučuji i náhradní vlasec, protože jeho spotřeba je vysoká). My měli možnost vše dokoupit i na místě, přičemž ceny nebyly nijak vysoké, ale při nákupu v ČR se dá určitě ušetřit.
3) Nepotřebujete dlouhý ani tvrdý prut
Jelikož budete chytat z loďky, nepotřebujete žádný třímetrový prut, naopak čím kratší tím líp se vám s ním bude manipulovat. Prut okolo 2,1 m bude podle mého názoru ideální a gramáž stačí například 10-25g. Zkušenost je takové, že lidé s jemnějším náčiním toho i více nachytali, ale samozřejmě to není výbava na sumce.
4) Vyzkoušejte různá místa
Tohle platí všeobecně a výběr místa se liší podle období, kdy na Ebro vyrazíte. My navštívili tuto krásnou přehradu na přelomu března a dubna, kdy se candáti drželi na mělčině.
A přidám ještě jeden zajímavý tip. Účinnější bylo mít loďku více u břehu, takže nástrahu jsme jakoby přitahovali ke břehu. Druhý způsob, kdy jsme nahazovali ke břehu, nebyl tak úspěšný. Přišli jsme na to úplně náhodou, protože jednou naše loďka pomalu doplula až ke břehu a my měli najednou více záběrů 🙂
5) Nevíce jsem toho nachytal vsedě
Tohle jsem dlouho nemohl pochopit. Prostě když jsem si sedl, tak jsem měl více záběrů a dlouho jsem nevěděl proč. Vysvětlení bylo nakonec docela jednoduché. Chytal jsem na gumové nástrahy, a když jsem stál, tak jsem například kopyto sice nechal správně spadnout na dno, ale potom jsem kromě pohybu nahoru, podvědomě udělal i pohyb trochu do strany. Naopak, když jsem se seděl, tak jsem prut jenom zvedl.
6) Vyzkoušejte woblery
Tohle není můj postřeh a ani jsem ho nemohl vyzkoušet. Tip je přímo od místních, podle kterých je to nejlepší nástraha na větší candáty. Je nutné sehnat si woblery s trochu větším ponorem a připravit se psychicky, že o ně můžete přijít. Jedná se o dražší způsob přívlače, ale prý je velmi efektivní a samozřejmě jich utrháte méně než twisterů a kopyt, které se tahají u úplného dna.
7) Týden je příliš krátká doba
Budete cestovat cca 2000 km tam a 2000 km zpátky. Nějaký čas zabere i prohlédnutí vody, naleznutí dobrých míst, vypilování správně techniky lovu apod. Strašně rychle to uteče a pořád budete cítit ten časový pres. Raději jeden, dva roky vynechte a pak jeďte alespoň na těch 14 dní a třeba vám zbyde čas i na výlet po okolí nebo do Pyrenejí, které jsou opravdu nádherné.
A samozřejmě jsou na Ebru i ti sumci 🙂