Přívlač na potocích a malých říčkách

0
Terén a vegetace většinou rybářům přiliš nepřejí.

Terén a vegetace většinou rybářům přiliš nepřejí.

Přívlač na potocích a malých říčkách rozhodně není přívlačí pro každého a trofejní rybu zde asi také nechytíte. Za to budete poštípaní od hmyzu, popálení od kopřiv a od hlavy až k patě obalení ostružiním. Nadávat však silně nedoporučuji, protože si přeci nechcete pstruha vyplašit.

Jaká bude odměna za všechno to utrpení?

Nepochybně krásná příroda a s trochou štěstí i krásně vybarvený pstruh potoční. Je pravda, že poslední dobou občas chytnu také pstruha duhového, který zde rovněž začal být vysazován. Je tu ještě jeden důvod, proč si vláčení na podobných revírech tak užívám a není to pouze tím, že pstruh je moje nejoblíbenější ryba. Velmi se mi líbí ta samota, kdy nemusím nic řešit a pouze odpočívám s prutem v ruce. Většinou nepotkám jediného člověka, maximálně vystraším nějakou srnku. Prostě pohoda.

Než začnu povídat o tom, na co chytat, jak najít vhodné místa atd., řeknu vám, jak podobný bohem zapomenutý revír hledám. Najdu si v rybářském řádu mále pstruhové revíry v okolí, otevři si na internetu mapy a hledám, kde je daný revír nejvíce odlehlý – ideálně tam vede jenom nějaká slepá silnice, která končí u tří chalup kdesi v lese. Samozřejmě to chce při hledání i trochu štěstí.

Nesmíte pstruha vyplašit!

Tady potkáte maximálně srnky a komáry

Tady potkáte maximálně srnky a komáry

Tohle je kritický faktor úspěchu. Z mé osobní zkušenosti nezáleží ani tak na volbě nástrahy, ale na správném místě a náhozu. No, a samozřejmě si předtím pstruha nesmíte vyplašit, což je také docela umění.

Osvědčilo se mi chodit proti proudu, protože pstruzi se méně plaší. Dokonce v některý opravdu špatně přístupných místech se brodím vodou proti proudu a tímto způsobem se mi podařilo ulovit i mého největšího potočáka. Důležitý je v tomto případě dlouhý nához. Nezapomeňte na pravidlo, že kam vidíte do vody vy, tam vás z vody vidí i pstruh. Pstruh obecný je jedna z našich nejopatrnějších ryb, tak na to myslete, až se budete plížit k tůni.

Zaměřte se jen na zajímavá místa

Tůň, kde na mě čekali dva krásní pstruzi

Tůň, kde na mě čekali dva krásní pstruzi.

Dříve jsem se snažil revír prochytat celý, ale mnohem více se mi osvědčilo se zaměřovat pouze na několik nejzajímavějších míst. Chodím kolem vody a hledám nějakou tůni, spadlý strom, hlubší místa, apod. Pokud mě něco zaujme, snažím se vymyslet, jak nejlépe se k danému místu nepozorovaně přiblížit a jak předložit nástrahu.

Občas je nutné navázat třeba smáčka či twistera, protože budu chytat vertikálně, nebo plavoucího woblera, protože nástrahu potřebuji nechat splavat pod větev. Vše si připravím dopředu, abych na samotném místě už nemusel nic řešit. No, a když se podaří zapřáhnout statného třicátníka, je to nádherný pocit, kterému se málo co vyrovná.

Krasný pstruh chycený pod převislou větví.

Krasný pstruh chycený pod převislou větví.

Jakou zvolit nástahu?

Není potřeba nic velkého vymýšlet, mále rotačky, gumové nástrahy, woblery (osobně mam na pstruhy nejradši Salmo Hornet), smáčky a v poslední době se mi hodně daří na peří. V některém z dalších článků se o nástrahách rozepíšu více, ale znovu opakuji, že při tomto způsobu přívlače není nástraha to nejdůležitější.

Kdy na ryby vyrazit?

Co se týká času, rozhodně doporučuji podvečer. Většina rybářů by vám řekla, že nejlepší je brzké ráno, ale moje zkušenost to není. Brzo ráno jsem vyrazil sice asi jen třikrát, ale nějak více úspěšný než večer jsem rozhodně nebyl. Takže pokud nejste ranní ptáče jako já, zase o tolik nepřicházíte.

Čím je voda průzračnější, tím je pstruh více podezřívavý. Nejlepší je proto vyrazit, pokud je voda lehce přikalená a hladina trochu zvednutá.

Největší pstruh z vycházky,  chycen na málého streamra.

Největší pstruh z vycházky, chycen na málého streamra.

Na závěr bych chtěl ještě dodat, ať ty puntíkaté krále tůní pouštíte na svobodu! Vždyť jich je každý rok méně a méně. Když už si domů chcete pstruha odnést, ať to je raději pstruh duhový.

Díky všem za přečtení, a kdybyste měli nějaký dotaz či připomínku, určitě se ozvěte v diskuzi.

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

Napsat komentář

20 − 16 =