O dravosti nedravých

0

Každý rybář, včetně naprostých začátečníků, Vám řekne, že přívlač je styl rybolovu zaměřený na lov dravých ryb. Nicméně svět není černobílý a najít v rybařině zaručenou logiku a jasná pravidla není možné. Na prutu tak čas od času skončí i ryba, kterou by lovec nečekal. Určitý podíl na tom bude mít i trend dnešní doby, ultra lehká přívlač. Miniaturní nástrahy tak mnohdy působí nenápadným dojmem a spíše než rybičku imitují larvy vodního hmyzu. Těmi samosebou nepohrdnou ani ryby, které při lovu s těžším náčiním obvykle mezi úlovky nebývají.

Kapr…

Jako první se zaměříme na kapra. Ač se to nezdá, naše nejvíce nasazovaná ryba končí na vláčecím prutu překvapivě často. Nehovořím samozřejmě o neúmyslně podseknutých rybách, ale o regulérních záběrech.

Proč vlastně přicházejí? Možná proto, že kapři se dnes nasazují do naprosté většiny všech vod. Včetně takových, které pro ně nejsou přirozené a kde ryba zažívá potravní nouzi. Před dvěma lety jsem tak měl možnost pozorovat kapry na malém, charakterem téměř pstruhovém potoce. Jelikož jejich pozorování předcházela povodeň, logicky jsme si mysleli, že jde o ryby vyplavené z rybníka ležícího proti proudu. Tuto teorii podporoval i otlučený šupináč kolem 90cm, který byl vidět v jedné z tůní. Jak jsme se ale později doslechli, šlo o ryby nasazené. A o to pravděpodobně šlo. Kapři v chladné, nepříliš úživné vodě museli vzít zavděk tím, co zrovna bylo poblíž. Vybírat si by znamenalo hladovět. A tak se stalo, že mi v jedné tůni hned po náhozu nástrahu propadající se ke dnu zachvátil šupináč kolem míry. Zdolávání navíc bylo ztíženo tím, že mezi mnou a vodou byl poměrně vysoký svah tvořený kameny. Vše ale dobře dopadlo a ryba se ocitla v síti podběráku. Malé kopyto ryba suverénně nasála, protože v daný okamžik pro ni představovala nejsnáze dostupnou potravu.

Kapr

Úspěšná nástraha v kapří tlamě

Další situace, kdy jsme lovili kapry přívlačí, byla jarní vláčka na pstruhových soukromých revírech. Pravděpodobně v tom opět hrála roli skutečnost, že pstruzi byli u krmení obvykle dříve a kapři tak museli slevit ze svých nároků. Z počátku jsme tím byli zaskočeni, postupem času už ale člověk dokázal odhadnout, komu naše nástraha zachutnala a boj s rybou si vychutnat. Bez planých nadějí, že se na hladině objeví velký candát…. Největší z námi nalovených ryb se blížily hranici 70cm. Ač se v tomto případě jednalo vesměs o úlovky na malé nástrahy, nemusí to být dogma.

Opačnou zkušenost udělal kamarád lovící na východočeských pískovnách. Několik kaprů totiž ulovil na čtyřpalcové (11,5cm dlouhé) kopyto, tedy regulérní štičí nástrahu. A dlužno dodat, že se v některých případech jednalo i o exempláře přes deset kilogramů. Přitom na těchto vodách ryby potravní nouzi určitě neměly. Hledat zde nějakou logiku by tedy asi bylo obtížné. Kapří bojovnost je ovšem bezesporu lákavá, a pokud najdete místo, kde se kapři v blízkosti břehu vyskytují, je lov s marmyškou okořeněnou živým červem poměrně nadějnou metodou. Jen je třeba brát v úvahu, že marmyška je přes všechna svá specifika klasická přívlač a i na ní se vztahuje doba hájení. Kapr na jemném vláčecím prutu nám tak může připravit zážitek, který se může zapsat hluboko do paměti.

Parma

Parma ulovená na smáčka

…i další ryby

Nedravých ryb lovitelných přívlačí je ale mnohem více. Nebudu se zaměřovat na tlouště či jeseny, jelikož u těchto druhů není cílená přívlač nic neobvyklého a dají se považovat za klasické dravce. Dobře lovitelné jsou nejjemnější přívlačí hladinové ryby jako oukleje či perlíni. Ti si rádi vyšlápnou na miniaturní třpytku, wobler imitující hmyz nebo gumovou nástrahu, ideálně menší v přírodním zbarvení.

Umělou nástrahou se nechá ošálit i hrouzek, většinou během lovu utralehkou přívlačí na malých potocích. Překvapivě jsem všechny záběry od hrouzků dostal ve velmi silném proudu v místech, kde peřeje přecházely do hlubší vody. Úspěch slavily hlubinné woblerky, ale překvapivě i rotační třpytky.

Cíleně jde přívlačí lovit i parma. Nevím proč, ale ač tuto rybu lovím velice rád, její lov na přívlač mi nějak nesedí a téměř jej neprovozuji. Možná za to může skutečnost, že parma je hejnová ryba a jsou dny, kdy o aktivně vedenou nástrahu nejeví zájem. Pokud tedy lovíme v místě výskytu parem a na prutu v takový den ryba skončí, často je zaseklá mimo tlamu.

I z tohoto důvodu lovím parmy jinak, metodami kdy neúmyslné podseknutí téměř nehrozí. To však už není téma pro web specializovaný na přívlač. Pokud se přesto chcete o lov parem pokusit, doporučuji lovit na gumové nástrahy v podjezích. Špatné nejsou ani vybetonované vany přímo pod přepadem, kde se parmy zdržují i přesto, že je zde absolutně ploché dno s minimem úkrytů.

Podobná situace je s ostroretkou. Tato ryba se v mém okolí vyskytuje spíše ojediněle, většinou však jde o velikostně poměrně zajímavé ryby. I v případě ostroretky byla úspěšná guma, která se spíše válela po dně, než aby byla aktivně oživována. Tedy vedená stejným stylem, který je úspěšný právě na parmy v podjezích.

Ostroretka

Velká ostroretka zabrala na kopyto

Shrnutí

Dají se situace, v nichž i nedravé ryby útočí na vláčecí nástrahu nějak paušalizovat? Je to těžké, přece jenom každý druh vyžaduje své a navíc o cíleném lovu nejde ani při dobré vůli dost dobře mluvit. Přesto se o to pokusím.

Častěji budeme nedravé ryby lovit v případě, že nemají příliš možností vybírat si potravu a musí vzít zavděk tím, co se nabízí jako nesnadnější kořist. Lepší situace nastane, pokud dokážeme ryby přímo lokalizovat. Vím o případu, kdy amuři sbírali ovoce padající ze stromu nad hladinou do vody. V tomto případě stačilo hladinový wobler jen nahodit do stejných míst a ani jej neoživovat. Dobrou příležitost nabízí také mělčiny, kam v teplé části roku vytahují kapři. Pokud vidíme, kudy ryby projíždí a daří se nám je nevyplašit, šance na úlovek se rapidně zvyšuje.

Je však třeba tomu přizpůsobit i vedení a výběr nástrahy. Ideální bude menší tmavá guma, ať už tmavší twister, kopyto nebo nenápadně zbarvená Berkley nymfa. Pokud ryby sbírají z hladiny (to se týká spíše už zmiňovaných perlínů) dostanou se ke slovu miniaturní woblery napodobující hmyz. Úspěchy jsem však zaznamenal i na 3,5cm nymfy české firmy vláčej.cz, které mají svým tvarem blíže k smáčku než klasické nymfě tak, jak je mezi rybáři známá.

Upravit je třeba i prezentaci nástrahy. Především rapidně zpomalit jejich vedení. Základem je vyhnout se agresivnějšímu vedení a nástrahu vodit pokud možno s citem a nenápadně. Je však třeba stále myslet na to, že lov nedravých ryb přívlačí nejde dost dobře praktikovat cíleně. Spíše to je o konkrétní situaci, kdy najdeme ryby, které jsou ochotné naši nástrahu přijmout, a tomu poté uzpůsobíme samotný lov.

Pokud se k podobné situaci naskytnete, možná díky ní získáte zajímavou zkušenost a budete o netradiční úlovek bohatší. Základem je umět se kolem sebe u vody dívat a vyhodnocovat aktuální situaci. Kdo to dokáže, tomu se otevírají nové, netušené obzory.

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

Napsat komentář

45 − = 40