Reportáž z Mistrovství České republiky v přívlači 2015

0

Letošní Mistrovství České republiky se uskutečnilo ve dnech 18. – 20. 9. 2015 na revíru Berounka 3, který spadá pod MO Křivoklát. Letošní ročník se konal jen za účasti českých družstev a to z důvodu konání mezinárodních závodů TUC 2015 na Slovensku ve Svitu v tom samém termínu. Tyto uznávané závody ovlivnily i složení některých družstev účastnících se mistrovství ČR.

Na pátečním tréninku bylo rázem většině lidí jasné, o čem bude následující závod, protože se chytali hlavně jelci a bolínci. Bolínků bylo neuvěřitelné množství, bohužel ve velikostech 70-130 mm. Na celém tréninku se chytil jediný okoun a to změnilo strategii všech závodníků. Drtivá většina chytala jen rotačky různých velikostí, dle charakteru svého úseku.

Hlavní pořadatelské duo Franče & Šulc

Hlavní pořadatelské duo Franče & Šulc

Na slavnostním zahájení pronesli řeč lidé z MO Křivoklát a pořadatelé ze Středočeského kraje. Poté následovalo losování sektorů s nahlášením jmen závodníků pro jednotlivé sektory za každý čtyřčlenný team. Závodů se účastnilo 8 teamů po jednom z každého územního svazu. Dále se zde dohodla pravidla pro tento závod. Aby se zabránilo zbytečnému poškození bolínků, bylo odhlasováno, že jejich míra, od kdy se měří, bude zvýšena ze 100 na 150 mm a takto velkých bolínků, zde bylo výrazně méně.

Ranní závod je v plném proudu

Ranní závod je v plném proudu

Sobotní ranní závody mužů a žen probíhal na řece Berounce u obce Častonice, sektory byly dlouhé zhruba 50 m. Některé šly do hloubky až ke 2 m, což výrazně omezilo brodění, ale ve většině případů byl vzrůstově průměrný rybář schopný přebrodit řeku. Sobotní odpolední úseky byly u obce Újezd nad Zbečnem s obdobným charakterem toku. V každém úseku byly hladké a hluboké úseky, ale i proudy, kde se lovilo výrazně více ryb. A tak to bylo, že vždycky jeden až dva sektory v každém závodním úseku byly výrazně lepší než ostatní a naopak. Nyní se ukázalo, jaké měl kapitán štěstí na los, jak se k tomu každý závodník postavil a v neposlední řadě po kom rotoval, protože po 1.5 hodině chytání ve svém sektoru se rotovalo na další sektor s číslem o 4 větším. Všechny ulovené ryby se měřili a jejich délky se zapisovali do bodovacího listu, kromě již zmíněných bolínků a ryb, které nedosahují bodované velikosti a jsou tudíž jen za 1 bod. Zvítězil ten, kdo měl ve svém sektoru nejvíce bodů, přičemž 1 mm = 1 bod. Občas se ulovili i trochu větší ryby než na jaké jsou závodníci zvyklí a na jaké mají vybavení, ale to je dáno tím, že se chytalo na poměrně velké a hluboké vodě. Po skončení sobotních závodů proběhlo losování sektorů na nedělní kola a zde došlo na lámání chleba pro závod jednotlivců. Závodníci, kteří se umístili v sobotu na prvním nebo druhém místě mají předpoklady pro dobré umístění v celkovém žebříčku, ale při losu sektorů C a D, kde se chytalo málo ryb, byl většinou výsledek již téměř znám dopředu.

Pokud sobotní a páteční počasí bylo nádhernou ukázkou babího léta, pak neděla ukázala tvář podzimu, foukal vítr, měnil se tlak a mraky se střídaly se sluníčkem a chvílemi spadlo i pár kapek, což rybám na jejich aktivitě nijak nepřidalo, ale i tak se v ranních závodech na sektorech A a B u obce Zbečno chytilo velké množství ryb.

Hodně závodníků se dostalo do podobné pozice v nichž byli nuceni lovit

Hodně závodníků se dostalo do podobné pozice v nichž byli nuceni lovit

Zato odpolední závod bylo pro většinu závodníků naprosté trápení. Chytali se opět sektory u Častonic jako v sobotu ráno a bylo znát, že většina ryb zde byla popíchána. Rybáři, ale bojovali o každou rybu, protože každá bodovaná ryba zde měla cenu zlata. Ale všechno jednou končí a jako i tyto závody.

V konečném důsledku se ukázala znalost místního revíru a patřičná dávka štěstí a rybářského umu jako rozhodující pro celkové vítězství družstva středočeského kraje, následované družstvem západočechů a východočechů. V jednotlivcích zvítězil Miroslav Leitl, který ve dvou kolech měl součet umístění 3 stejně jako další 2 závodníci, ale dokázal za stejnou dobu nasbírat více bodů a tak po zásluze vyhrál. Z 8 žen byla nejlepší Lucie Straková. Největší rybou mistrovství byla štika 710 mm, kterou chytila Dagmar Chytilová, dále se chytilo několik parem přes 600 mm, bolen 571 mm a několik tloušťů atakujících hranici 500 mm. Celkem se chytlo 2720 ryb, z nichž naprostou většinu tvořili tloušti a boleni v již zmiňovaných rozměrech. Z hlediska závodůse  pořadatelům nedá nic vytknout.

Z mého pohledu se jednalo o velice smolný závod, kdy jsem si vlastní šikovností zlomil špičku prutu, při brodění na hraně prsaček mi uplavala krabička s mikrotřpytkami a v celkových výsledcích jsem skončil 4. se součtem umístění 4 a ve družstvech jsme skončili stejně. Ale tak už to bohužel bývá a ta pověstná kapička štěstí nám ve finále chyběla.

Závěrem bych chtěl poděkovat pořadatelům za uspořádání krásných závodů a všem zúčastněným za super atmosféru.

Autor v akci

Autor v akci

Foto: Aleš Jírovec (celá fotogalerie zde)

Celková výsledková tabulka (zdroj: rybsvaz.cz)

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

Ročník 1976. Bydliště Šternberk. Chytám od 1982. MO Litovel. Nejčastěji lovím na přívlač (i závodně), občas feeder a muška. Jinak jsem ženatej a mám 2 děti; 2 milenky a bezpočet kontaktů ve svém mobilním telefonu :-):-):-)

Napsat komentář

95 − 92 =