Extraliga přívlače v roce 2015

0

Po loňských špatných zkušenostech s volbou revírů pro pořádání extraligy přívlače se naštěstí pro letošek postupovalo mnohem důsledněji a aktivněji než tomu bývalo doposud.

Možná tomu napomohli i špatné výsledky na MS v loňském roce a následná změna státního trenéra a tím i koncepce výběru závodníků. Každopádně pro letošek byla všechna 3 kola extraligy pořádána na vodách s poměrně hojným výskytem lososových ryb, které slibovali bohaté úlovky závodníkům a z toho plynoucí prokázání kvalit závodníků, čeho by využil státní trenér při výběru lidi do širšího výběru reprezentace.

1.kolo bylo pořádáno na revíru Lubina 3 MO Frenštát pod Radhošťem ve dnech 6.-7.6. 2015.

Spodní závodní úseky řeky Lubiny

Spodní závodní úseky řeky Lubiny

Za přispění krajského svazu bylo do části revíru před závody vysazeno dostatečné množství pstruha duhového, aby byla zajištěna pokud možno, co největší vyrovnanost závodních úseků. Na ostatních úsecích a to hlavně na říčce Tiché je dostatečná obsádka pstruha obecného, sice v menších velikostech do 25 cm, ale pro potřeby závodů to bylo plně dostačující. Počasí na závody vyšlo skvěle a co mě jako pořadatele tohoto závodu velmi potěšilo, tak byl zájem místních rybářů, kteří tzv. koukali závodníkům přes rameno a sledovali nástrahy a způsob vedení. Toto nebývá častým jevem během závodů… bohužel.

Celkově lze 1.kolo hodnotit jako povedené s dostatečným počtem ulovených ryb. Bohužel i tady se našli některá místa, která nebyla tak dobře zarybněná jako ostatní a to hlavně kvůli velmi nízkému stavu vody, který vlastně panoval celé léto a ovlivnil všechny přívlačové závody a nebojím se říci i celou rybářskou sezónu.

2.kolo pořádali kolegové z Jihočeského územního svazu na řece Želivce MO Kloužovice ve dnech 27.-28.6.2015.

Tento revír se vyznačuje častým kolísáním hladiny v řece vlivem práce vodní elektrárny na VN Želivka. Řeka byla velice dobře zarybněna přírodní rybou a to hlavně jelcem tlouštěm a pstruhem obecným, ale ten se vyskytoval jen v určitých partiích, ale za to v hojném počtu a mnohdy i zajímavých velikostech. Sám jsem byl svědkem ulovení potočáka 39 cm v úžasné kondici. Bohužel závodní úseky zde byli dlouhé jen 50 m, což nařizuje soutěžní řád jako min. délku, protože na celý úsek řeky byl poměrně krátký a umožnoval pouze tuto délku sektorů. A to se také velmi odrazilo na výsledcích.

Někteří závodníci chytili během kola na super sektorech 30 ryb a druzí kvůli totálně mělkému úseku bez ryb 1 nebo 2 ryby. Takto bylo o výsledcích bohužel rozhodnuto už při losu. Přičemž nejmarkantnější to bylo v obou nedělních závodech. Ale i tak se nachytalo poměrně hodně ryb zvláště jelců. Počasí v tomto závodu bylo možná až moc hezké, ale jak říká staré pořekadlo Češi a ženy nejsou nikdy spokojení.

3.kolo se odehrálo na řece Úpě MO Červený Kostelec ve dnech 22.-23.8.2015.

Revír se nachází v malebném prostředí Babiččina údolí. Některé úseky jsou hodně nepřístupné. Na tomto revíru MO provozuje polopstruhový režim s lovem jen na umělé nástrahy a pravidelně zde vysazuje lososovité ryby. Sice jen v menších velikostech do 10 cm, ale i tak zde byla tato obsádka znát. Před závody pořadatelé s pomocí místních rybářů vysadili pstruha duhového. Ale jak jsem již poznamenal výše, letošní nízké stavy vod s vysazenou rybou velice zamíchali a tato se ve většině případů nezdržovala na vysazeném místě, ale sjela do nejbližšího hlubšího místa. Vysazení duháci byli ve většině případů v rozměrech 30 a více centimetrů, což na jemné závodnické náčiní v silném proudu byla kolikrát adrenalinová záležitost a to nemluvím, když se někomu podařilo zapřáhnout nějaký starý kus.

Všeobecně, ale lze říci, že se lovili především menší kusy pstruha obecného a lipana podhorního. V některých úsecích se vyskytoval také jelec tloušť, ale kromě těchto úseků byli jeho úlovky spíše vzácností. Ale i tady se projevil problém nevyrovnané tratě, kde na některých úsecích bylo loveno přes 20 ryb a o 150 m jinde člověk s maximálním vypětím vydřel 5 ryb. Tak to bohužel je, když se chytá na přírodní vodě a ne na regulovaném kanálu. Když se po 2.kole začali už rýsovat sestupové a přední pozice některých teamů, tak poslední kolo s celkovým pořadím v některých případech hodně zamíchalo.

Co říci na závěr?

Letošní sezona byla první, kdy se extraligy účastnilo 16 teamů oproti 12 v minulosti. Na jednu stranu to přineslo zvýšení konkurence v teamech, ale na druhou to pořadatelům velmi ztížilo organizaci, kvůli potřebě delších úseků řeky pro pořádání závodů. Toto se jasně projevilo ve 2.kole, kde prostě už nebyl prostor protáhnout některé plané sektory. Tento revír byl totiž plánován na organizování závodů již nějaký čas, ale za počtu 12 teamů. Ve srovná s loňskými revíry (tedy kromě Moravy 19 v Litovli, kde se i přes nebraní jelců nachytalo nejvíce ryb) byli letošní revíry velice zajímavé, dobře zarybněné a konečné výsledky jistě jsou hodnotné informace pro státního trenéra, který je uplatní při nominace závodníků do širšího výběru reprezentace.

Vítězové Extraligy 2015

Vítězové Extraligy 2015: 1.místo bratři Čepelkové; 2.místo Oto Hlaváč a Pavel Vokál; 3. místo Martin Svoboda a Ondřej Dušek

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

Ročník 1976. Bydliště Šternberk. Chytám od 1982. MO Litovel. Nejčastěji lovím na přívlač (i závodně), občas feeder a muška. Jinak jsem ženatej a mám 2 děti; 2 milenky a bezpočet kontaktů ve svém mobilním telefonu :-):-):-)

Napsat komentář

2 + 3 =