Trout Union Cup 2015 – Velké finále 2015

0

Přinášíme překlad závěrečného zhodnocení Trout Union Cupu 2015, jehož autorem je Mario Matijašić:

Každý příběh o Trout Union Cupu je výjimečný a krásný. Líbí se mi v mnoha ohledech. Mám rád lidi, se kterými pracuji, zdejší přátelské prostředí, prestiž závodu a mám rád Vás všechny jeho účastníky. Vidět Vás a být jedním z organizátorů bylo opravdu příjemné a radostné. A stejně tomu bylo i tentokrát během finále roku 2015.

Od poloviny července, kdy byl Trout Union Cup vyhlášen, o něj týmy projevili velký zájem. Ke dni registrační uzávěrky, 10. září, jsme obdrželi 26 týmových registrací ze 13 zemí. Celkově 105 závodníků. Toto číslo je obdivuhodné a opět překonalo dosavadní rekord. Děkuji Vám všem, že nám pomáháte být tak skvělí, jak jsme.

Připravovat Trout Union Cup Tour 2 se slovenským rybářským týmem a „terénními“ organizátory jako jsou Miroslav Antal (Mistr světa v muškaření) a Marián Bezák (Předseda MO SRZ SVIT) bylo opravdu potěšením. Nebojím se říci – Je snadné pracovat s lidmi, kteří vědí, co dělají. Příprava místa, shromažďování a výuka rozhodčích, nasazování ryb a spoustu dalších „skrytých“ věcí, které dělali, dělali včas a profesionálně. Za to si vyslouží poklonu. A to i přesto, že organizace takovéto akce je vždy výzvou. Velkou výzvou. Aby bylo možné ji zvládnout do nejmenších detailů je nezbytná dlouhá příprava a zkušenosti. Myslím, že jsme to zvládli a že jste si to všichni užili, strávili skvělý čas, pěkně si zarybařili a na závody budete dlouho vzpomínat.

Místo konání

Závody se uskutečnili na řece Poprad ve dnech 18. – 20. září 2015. Město Svit a řeka Poprad zněly na začátku skvěle, ale po příjezdu byly ještě lepší. Oficiální ubytování v Penzionu Koliba leželo 30 metrů od řeky a jeho okolí obklopovala nádherná příroda s dechberoucím výhledem na Vysoké Tatry. Řeka Poprad je horská řeka, regulovaná, široká až 10 metrů s mnoha umělými kaskádami. Hloubka kolísá od 10 do 120 cm. Takováto pestrost byla pro naši disciplínu velmi zajímavá a v mnoha ohledech velmi náročná.

Při této příležitosti bylo do řeky nasazeno 1300 kg sivenů, pstruhů obecných a pstruhů duhových v poměru přibližně 20:30:50%. Velikost ryb se různila. 2-3 duháci na kg, a 4-6 potočáků a sivenů na kg. Řeka Poprad je rovněž osídlena převážně pstruhy obecnými, jejichž někteří jedinci dosahují pěkných rozměrů (přes 50 cm).

Oficiální trénink a první setkání kapitánů

V pátek 18. září byly týmy připraveny na trénink. S tolika týmy, byla délka kolem 1 km na sektor, takže týmy byly velmi aktivní a zvědavé. Potřebovaly vytvořit taktiku, zapamatovat si, vyzkoušet a poznat tolik odlišných částí řeky, jak nejlépe uměly. Po tréninku nastalo setkání kapitánů, kde nedošlo k žádné stížnosti na závodní trasu, takže organizátoři začali vyznačovat a nasazovat. Mezi losováním a diskuzí jsme zveřejnili hodnotné ceny poskytnuté našimi sponzory.

Ti nás opět překvapili. Skvělé novinky přišli ze společnosti St. Croix vyrábějící pruty. St. Croix oznámila novou sérii pstruhových prutů, přičemž její jméno bude Trout Union. Velmi nás tím poctili. Jejich slogan je „Nejlepší pruty na Zemi“ a Trout Union bude bezpochyby v této třídě.

1. den závodů

Nebe bylo částečně zakryto mraky a chvílemi i pršelo, ale pohled na trasu každého povzbudil. Podmínky slibovaly dobré rybaření, takže závodníci nedočkavě vyčkávali na začátek závodu. První signál a rybaření začalo. Spousta úlovků během několika prvních minut. Spousta práce pro rozhodčí.

Nejlepší přizpůsobení a dovednosti ukázaly týmy Polsko 1, Česká republika 2 a Rusko1, kteří první den obsadili pódiová umístění. Závodníci Pavel Horňák, Georgi Getov, Lukasz Panas a Maris Rublans byli vítězi sektorů. Po čtyřech 45 minutových kolech bylo chyceno 1 170 ryb.

2. den závodů

Znovu se losovalo a do řeky bylo nasazeno zbývajících 500 kg. Nadešlo nedělní ráno a všechny čekalo překvapení. Celonoční déšť zvedl hladinu vody o více než 30 cm a učinil ji velmi bahnitou. Na první pohled se rybaření zdálo nemožné. Kapitáni se rychle sešli a rozhodlo se 2 hodiny počkat. Úroveň vody neklesla, ale již šlo zaznamenat nějakou rybí aktivitu. Na opakované schůzce kapitánů došlo k rozhodnutí pokračovat v závodě. Toto rozhodnutí bylo přijato na základě hlasování, ačkoli jsme se řídili pravidly F.I.P.S.e.d., která říkají, že závod může být zrušen, pouze pokud by pokračování bylo nebezpečné pro závodníky. My jsme nicméně vzali v potaz názor každého z týmů.

Déšť na chvíli ustal a závody začaly. První úlovky pocházely ze sektorů C a D, kde byla voda trochu plynulejší. Brzy sice začalo znovu pršet, ale voda se vyčistila a hladina začala klesat. Počítali jsme další úlovky. Pro každého závodníka to byla ryzí zkouška adaptace. Domácí týmy Slovensko 1 a 2 přesně věděli, jak situace využít. Rychlé přizpůsobení a Česká republika 2a Rusko 1 se stěhovaly z prvních příček. Pro slovenské týmy to byl skvělý posun a výborný den. Pavel Horňák vyhrál sektor D a společně s Jaroslavem Sámelou i sektor B a Slovensko 2 díky tomu skončilo na trůně. Podobná situace byla v týmu Slovensko 1. Peter Horňák vyhrál sektor C, ale Martin Forbak se také držel na čela – skončil třetí v sektoru A. Tým Slovensko 1 tak díky vynikajícímu výkonu této dvojice skončil na 3. místě.

Jediným týmem, který se udržel na pódiu, byl tým Polsko 1. Poté co první den vyhráli, potřebovali udržet bodový náskok a obhájit titul. Velmi zkušený Sebastian Mazur dobře věděl, jak oklamat ryby a sbírat body. Na sektoru C mu patřilo 2. místo. Další členové předvedli taktéž dobré výkony a výsledek je tu. Jako tým klesli z prvního na celkové druhé místo.

Celkové pořadí

team slo 2015Pořadí týmů

 1. místo – Slovensko “2“
 2. místo – Polsko “1“
 3. místo – Slovensko “1“

Pořadí jednotlivců:

 1. místo – Pavel Horňák
 2. místo – Peter Horňák
 3. místo – Jaroslav Sámela

Předávání cen a závěrečný ceremoniál se uskutečnilo venku před penzionem Koliba. Ceny v kategorii jednotlivců byly následující:

 1. místo – poukaz v hodnotě 1.000€ + Medaile + prut Pontoon 21 Stylo + nástrahy
 2. místo – poukaz v hodnotě 750€ + Medaile + prut Pontoon 21 Unitra + nástrahy
 3. místo – poukaz v hodnotě 500€ + Medaile + prut Pontoon 21 Psychogun + nástrahy

a pro týmy:

 1. místo – poukaz v hodnotě 3.000€ + Medaile + Slovenský národní suvenýr
 2. místo – poukaz v hodnotě 2.000€ + Medaile + Slovenský národní suvenýr
 3. místo – poukaz v hodnotě 1.000€ + Medaile + Slovenský národní suvenýr

Tyto skvělé odměny byly poskytnuty našimi sponzory: Angler’s Zone, Pontoon 21, DUO, Anre’s, ZipBaits, St. Croix a Owner. Děkujeme jim za nezištnou pomoc a zajištění těchto cen.

Vítěz roku 2015

Naším novým oceněním je prestižní uznání „Vítěz roku 2015“. Je to individuální i týmové ocenění pro stálé vynikající výsledky během roku 2015. V této kategorii došlo na souboj těch nejlepších. Bylo nutné prokázat řadu dovedností a znalostí. Nikdo si nemohl dovolit dělat chyby.

Výsledky jsou součtem umístění na Tour 1 z České republiky a Tour 2 ze Slovenska.

Slováci opět ukázali svoji nadvládu v této rybolovné technice. Ne náhodou se jejich převaha ukazuje každý rok na Mistrovství světa a Trout Union Cupech. A to zejména nyní, kdy jsou v týmu vycházející hvězdy Pavel a Peter Horňákovi. Pokud bychom se měli od někoho učit, tak právě od Slováků.

Gratulujeme všem vítězům. Gratulujeme fair play, znalostem a dovednostem využívaných a potřebných pro vítězství na turnaji takovéhoto formátu.

Jménem Sportovní rybářské asociace TUCAS děkuji jak našim sponzorům a organizačnímu týmu, tak i Vám všem, kteří jste byli součástí TROUT UNION CUP 2015. Za námi je rok plný velkého soupeření a závodění. Doufáme, že jste nepostrádali vzrušení a soutěžního ducha. Doufáme, že si domů přivezete dobré vzpomínky, že se vám akce líbila a zúčastníte se i příští rok.

 

Videa ze závodů:Původní článek naleznete na: http://croatia-spin-team.blogspot.cz/2015/09/trout-union-cup-2015-great-finale-2015.html (přeloženo se svolením autora)

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

Ten, co má tenhle web na starosti :)

Napsat komentář

54 − = 48