Na bolena s vláčákem

0

Bolen je na našich revírech hojně zastoupenou rybou, která je mezi rybáři milována i nenáviděna. Jedni tvrdí, že vyžere všechnu potravu a jiní dravci pak strádají. Někteří dokonce tvrdí, že bolen loví pro zábavu podobně jako delfíni. Můj názor je takový, že na některých revírech je ho až moc a na jiných by ho naopak člověk jen těžko pohledal.

Nesčetněkrát jsem na internetu četl, jak lidé píší, že je to ryba z Ruska a nemá tady co dělat. Pravdou ale je, že bolen dravý je naše domácí ryba a určitě u nás má své místo. Bolen loví především zrakem a je denní lovec. Pokud loví, prozradí ho jeho mohutné zálovy do hejna rybek na hladině. Jsou dny, kdy bolen nezaloví, a jsou zase dny, kdy loví jako o život.

Při lovu bývá záběr razantní a při špatném držení prutu může dojít až k „vyražení“ z ruky. Při souboji se pak bolen drží většinou ve sloupci vody a výpady směrem od břehu se snaží nástrahy zbavit.

Bářin bolen chycený u přítoku do řeky.

Bářin bolen chycený u přítoku do řeky.

Kdy a kde bolena hledat

Bolen se dá lovit celou sezonu a to od 16. června až do konce roku. Nejúspěšnější období je však přelom léta a podzimu, kdy boleni loví s největší aktivitou. Je dobré vědět, že bolen většinou loví v určitých intervalech. Pokud se nám je proto podaří vypozorovat, máme mnohem větší šanci na úspěch. V letních měsících se může jednat třeba jen o 30 minut, kdy boleni na večer začnou lovit.

Nahánět bolena v největších vedrech, když jednou zaloví 30 metrů od vás a pak, když tam nahodíte, zaloví vám přímo pod nohami, je dosti zdlouhavý a nervy drásající styl lovu, ale když přijde záběr, je to skvělá odměna za vynaložené úsilí.

Bolen je původem z tekoucích vod, ale u nás se mu velmi dobře daří i v údolních nádržích, pískovnách a dalších stojatých revírech. Na řekách se dá bolen ulovit i v těch nejsilnějších proudech. Dobrá místa jsou i mělčiny, kam bolen vyráží lovit malé rybky. Tato místa ale mohou být nakdy výhodnější pro boleny než pro nás, protože ryba má na mělčině velký rozhled, a tak nás může rychleji spatřit a lépe prokouknout naši nástrahu.

Mezi další dobrá místa patří různé vedlejší přítoky do hlavního toku.

Kamarád Kuba a jeho bolen chycený na Slider.

Kamarád Kuba a jeho bolen chycený na Slider.

Jak bolena lovím já

Když boleni loví několikrát do stejného místa, tak se spíše snažím čekat na zálov nebo vypozorovat, kdy zálov nastane, a těsně před tím nahodit nástrahu přímo do těchto míst. Bolen často vezme nástrahu ihned po dopadu, a tak nemá šanci nic prokouknout.

Vybavení a nástrahy

Prut používám většinou v délce 270 cm pro delší hody. Naviják velikosti 3000 postačí. Na cívku spíše vlasec čiré barvy o průměrech 0,25 až 0,28. Doporučuji si před začátkem lovu upravit brzdu tak, aby razantní záběr a výpad ryby po záseku nenadělal škody.

Zmiňovaný Slider HGS.

Zmiňovaný Slider HGS.

Nástrah na boleny je mnoho. Dají se ulovit na rotačky, různé gumy, ale já sám preferuji woblery. Je to z toho důvodu, že jsou nejvíce podobné živým rybkám, což je u lovu bolena nejdůležitější. Mám dva oblíbené typy. První je Skitter Pop od Rapaly s černým hřbetem a stříbrným bříškem připomínající ouklej. Druhý, na který mám nejvíce bolenů a naprosto mu věřím, je Salmo Slider ve velikosti 10 cm. Jedná se o jerk, který i bez oživování špičkou prutu klouže vodou do stran, a jeho potápivá verze léta opravdu daleko. Nástrahu vedu rychleji, někdy až opravdu hodně rychle. Občas je možné udělat menší pauzu. Barva těchto Sliderů se mi nejlépe osvědčila HGS (lesklý s černým hřbetem) a HSH (lesklý s modrým hřbetem).

Je možné, že rybáři bolena nemají tolik v lásce proto, že nezabere jen tak někomu. Je totiž důležité se snažit pochopit bolenův způsob života a lovu. Pokud se vám to alespoň trochu podaří, máte velkou šanci se s tímto stříbrným dravcem setkávat častěji.

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

Ryby chytám už 14 let a přívlači se věnuji posledních 10 let. Na rybách se snažím trávit co nejvíce volného času. Mám rád soukromí u vody a nesnáším bezohlednost a chování některých rybářů. Rokem 2015 jsem ukončil studium na SŠRV J.K. v Třeboni.

Napsat komentář

86 − = 83