Rapala jinak aneb o sběratelství woblerů

1

„Když si v obchodě koupím woblera, tak se s ním rovnou preventivně rozloučím, protože je mi jasné, že ho stejně dřív nebo později někde utrhnu.“ Tuto větu mi kdysi vyprávěl jeden známý, v té době velmi aktivní vláčkař. Překvapivě se ale tato věta nedá vztáhnout na celou vláčkařskou populaci. Je totiž nemálo těch, kteří kupují woblery kromě lovu také jako sběratelské atributy.

V tomto ohledu je samozřejmě třeba říct, že není wobler jako wobler. Naprostá většina rybářů sice v krabičkách woblery má, ale o jejich smysluplnosti by se dalo debatovat.

3 druhy vláčkařů

Rekreační vláčkaři wobler vybírají vesměs podle dvou kritérií – ceny a vzhledu nástrahy. Konečný výsledek si není snadné domyslet. Krabičky jsou sice plné, ovšem o kvalitě nástrah si není třeba dělat iluze. Tomu odpovídá kvalita jejich komponentů, chodu i samotné úspěšnosti. A sem tam se ve sbírce objeví i náhodně pořízená nástraha renomované firmy.

Druhá skupina rybářů ví, co chce. Vesměs jde o vláčkaře, kteří už mají něco odchytáno a vědí, jaké vlastnosti od nástrahy vyžadují. A tomu odpovídá i osazenstvo krabičky. Zaměření na jednu konkrétní firmu byste hledali těžko. Stejně tak výše zmíněné No name woblery. Krabičky budou obsahovat nástrahy roztříděné podle situací, do kterých si je lovec pořídil. Co se týká značek, kromě těch zavedených bude jistě obsahovat i značné množství nástrah polských malovýrobců. Na rozdíl od světových firem totiž stále nabízí velké množství neozvučených woblerů v přírodních vzorech. A také pár těch japonských, které naopak patří k moderním a vcelku vychytaným hračkám. Čemuž odpovídá i cena.

A kategorie třetí, ta o které se chci zmínit – sběratelé. Skutečně, část rybářů kupuje woblery podle toho, jak jsou raritní. Pokud nevěříte, doporučuji zadat na aukčním portálu Ebay do vyhledávače výraz „Rare rapala“ a možná vám nad některými cenami spadne brada. Překvapilo mě to, jelikož jsem poměrně dlouho žil s pocitem, že sbírání woblerů je charakteristické pouze pro naše rybáře, ale byl jsem vyveden z omylu. Jak už jsem zmínil, sběratelé se zaměřují hlavně na největší a nejstarší firmu, která tyto nástrahy produkuje, tedy na Rapalu.

Tyto woblery už dnes prakticky nekoupíme

Tyto woblery už dnes prakticky nekoupíme

Proč právě Rapala?

Vysvětlení je překvapivě jednoduché. Nestálost nabídky. Základ jejich katalogu je totiž do jisté míry stejný a léta neměnný. Shad rap v barvě Perch nebo Original floating S jste si mohli koupit před čtvrt stoletím stejně tak jako dnes a zítra.

A pak je tu zbytek nabídky. Ten se totiž průběžně mění. Ve výrobním programu se tak objevují a zase mizí nové velikosti, barvy i celé modelové řady nástrah. Těch stabilně vyráběných je jen zlomek. Navíc v průběhu své existence Rapala několikrát změnila působiště. Můžeme se tak setkat s nástrahami vyrobenými ve Finsku, Irsku a aktuální produkce pochází z Estonska. To sběratelům také nahrává, protože spolu se změnou továren se do jisté míry měnil i vzhled woblerů. Přičemž nápis „Finland“ či „Ireland“ na lopatce patřil k těm nejmenším.

I jednotlivé barevné vzory totiž v průběhu let doznaly určitých změn. V různých obměnách tedy spatřil světlo světa vzor P (okoun) nebo SB (modrý s oranžovým břichem). Druhý jmenovaný dokonce na čas z nabídky vypadl úplně proto, aby se do ní po několikaleté pauze opět vrátil. Stejně tak asi nejznámější výraznou barvu Firetiger (FT) je možné v průběhu historie najít v různých verzích. Vesměs jde jen o kosmetické detaily, ale o ty právě sběratelům jde. Zajímavé také je, že jedna barevná kombinace se dokonce prodávala v průběhu let pod dvěma značeními – SG a GB. Některé vzory pod jedním označením ale v průběhu let doznaly velice zásadních změn. Například pod barvou SD (Shad) se dnes prodává například u Shad rapu a Originalu naprosto odlišná barva. U modelu Original totiž Rapala oprášila vzor, který byl na trhu dříve a připomíná spíše dnešní barvu OPSD.

Shad rapy

Shad rapy – dvě generace barvy SB a legendární RFSH

Vzácné barvy, limitované série a vady

Přiznám se, že by mě docela zajímalo, jaký klíč Rapala k výběru barev, jež zůstávají v nabídce, používá. Zmizely totiž i krásné přírodní vzory jako RFSH, ORO nebo SSH (ten si také prošel svým vývojem). A dlužno dodat, že právě takovéto už nevyráběné přírodní odstíny jsou svatým grálem všech sběratelů nástrah. Kromě barev ovšem z nabídky mizí i celé modelové řady, po kterých potom nastává mezi rybáři hlad. Zvláštní je, že firma sama si tuto skutečnost asi uvědomuje. Především díky tlaku asijských rybářů (přece jenom jde o větší kupní sílu) totiž v limitovaných classic edition krátkodobě vzkřísila některé staré modelové řady. Znovuzrození se tak dočkaly Risto rapy, Shallow fat rapy, nebo potápivé Countdown shad rapy a dvoudílné Countdown jointedy. Nešlo ovšem o regulérní zařazení do výroby, ale jen o série s omezeným počtem kusů. Ty obsahovaly jak klasické barvy z doby, kdy se tyto nástrahy běžně prodávaly, tak i v současných barvách. Vzhledem k počtu, v nichž jsou k dostání, se k nám například potápivé Countdown shad rapy takřka vůbec nedostaly…

Jiné woblery takové štěstí neměly a výrobu opustily ještě než si na ně rybáři stačili zvyknout. Jako příklad uvedu krátce vyráběný Flat rap. Ten se sice dočkal své inovované plastové verze pod názvem Shadow rap. Jenomže balza je balza a navíc novinka je (zatím) k dostání jen v jedné velikosti. Více nadějí v tomto ohledu vkládám do řady BX, ale tím už opouštím sběratelské téma. Stejně krátkou životnost měl například i Shallow magnum. Tento 14cm velký robusní wobler pro trolling a přívlač v mělkých vodách si oblíbilo poměrně dost rybářů. Originální barevné vzory a klidných kývavý chod z něj činily originální nástrahu pro lov velkých dravců. Kdo se jím ale nestačil předzásobit, má dnes smůlu. Je to škoda, neboť s touto sérií by se určitě dalo pracovat a například menší velikosti bych sám uvítal.

Ovšem oříznuta byla i velikostní škála klasických Magnumů, konkrétně těch plovoucích. Sedmicentimetrová velikost zmizela z nabídky už kdysi dávno, před časem potkal stejný osud i devítku. Určitě by se takových woblerů našlo víc, namátkou se mi vybavuje i hlubinný Barra magnum. Na jeden jsem dokonce nedávno v jednom končícím obchodě narazil a byl s velmi příjemnou slevou. Bohužel bych pro něj našel využití asi jen ve Švédsku a ani barva nebyla můj styl. Přenechal jsem jej tedy kolegům, kteří jsou ve sběratelství aktivnější než já.

A poslední sběratelská kategorie jsou samozřejmě chyby z výroby. Nástraha, která má dvě barvy natisklé přes sebe (často prodávána jako SPECIAL vzor) a podobně. Stejně tak woblery s lopatkou z jiného typu nástrahy a podobně. Jejich cena je obvykle samozřejmě vyšší než u všech zmíněných kategorií, neboť obvykle existuje jen několik málo kusů.

Co další značky?

Asi jste si všimli, že celý článek byl zaměřen víceméně pouze na Rapalu. Kromě změn její nabídky se na tom podílí asi i to, že se jedná o největší firmu v oboru. Navíc s velmi dlouhou historií. Většina ostatních výrobců nástrah totiž od svých černých koní neodchází a ty je možné po ztrátě znovu zakoupit. O sběratelství se dá do určité míry hovořit ještě u Salma. I to čas od času některou z nástrah či jejích barev přestane vyrábět i přes její neoddiskutovatelné úspěchy. Asi nejvíce postrádanou nástrahou od Salma je 9cm Roach. Kromě něj jsou ale historií i woblery Perch s kovovou lopatkou na trolling, velký, 18cm dlouhý, Whitefish nebo mělce chodící Shallow hornet. Změny doznaly i barevné variace, ovšem v daleko menším měřítku než u předchozí Rapaly.

A jak jsem na tom se sběratelstvím já osobně?

Nejspíš ještě dobře. Mám oblíbené i woblery, které se už nedají koupit. Většinu z nich jsem proto před koncem jejich výroby raději nakoupil ve více kusech. Ty, které mám po jednom, raději házím do vody jen na místech, kde jsem si jistý znalostí dna. Nástrahy, které jsem si pořídil čistě ze sběratelského hlediska bez toho, že bych je plánoval vůbec nahodit, bych spočítal na prstech jedné ruky. Mezi klasické sběratele asi tedy nepatřím. Ti znají i roky, kdy se jednotlivé nástrahy či jejich barevné variace vyráběly a takové znalosti nemám.

Článek tedy dnes zakončím netradičně a to sice odkazy na sbírky lidí, kteří jsou v tomto ohledu aktivnější. První je sbírka zaměřená čistě na 7cm dlouhé Shad rapy, ta druhá je mezi rybáři legendární. A dost možná nedostižitelná….

http://entropie.cz/rapala-shadrap/index.php

https://plus.google.com/photos/112485152914029733050/albums

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

1 komentář

Napsat komentář

2 + 7 =