RECENZE: Vláčecí nástrahy Orka II

0

S gumovými nástrahami srbské společnosti Orka jsme se na zdejších stránkách už setkali. Změnilo se od té doby něco? Dá se říci, že ano a proto se k nim ještě jednou vrátíme. Orka na našem trhu zažívá, řečeno hudební terminologií, do značné míry comeback. A nutno podotknout, že úspěšný. Orkashop totiž dováží kompletní sortiment nástrah, zatímco v době, kdy jsem na Orky poprvé narazil, bylo k sehnání jen několik základních variací. Nástrahy se šíří i mezi rybářskými eshopy a veškerá nabídka bývá k vidění a zakoupení také na rybářských veletrzích. Firma se tedy do podvědomí českých rybářů zapsala poměrně úspěšně.

Novinky se samozřejmě objevují i v katalogu samotného výrobce. A protože od doby, kdy jsem psal první článek o Orkách, se v nabídce objevily nové typy nástrah, ale i já sám jsem měl možnost nahodit gumy, které jsem dosud neznal, je na čase informace o těchto nástrahách také přidat.

Orka Shad 4cm

Atraktivní barevné variace

Atraktivní barevné variace

na podzim jsem hovořil o nástraze Shad, která se v nabídce Orky nejvíce blíží klasickému kopytu. Coby velký fanoušek jemné přívlače na malých vodách jsem ocenil, když se v katalogu objevila pro letošní rok i nejmenší velikost, konkrétně rozměr 40 mm. Pokud jde o vzhled nástrahy, jsou zachovány proporce známé od větších modelů Shadu, jen samozřejmě adekvátně zmenšené. Zaujaly mě však dvě věci. Kopyto na ocasu 4cm velikosti není tvořeno tak masivním kusem gumy jako u větších rozměrů, přesto k rozpohybování gumy bohatě stačí. Za zmínku také stojí, že hlavová část nástrahy je širší, než její samotné tělo. To je zajímavé, jelikož to umožňuje nastražení na jigovou hlavičku s nálitkem bez toho, aby došlo třeba i k nechtěnému poškození nástrahy.

Díky svojí velikosti představuje 4cm Shad zajímavou alternativu k mému oblíbenému modelu Tail 50mm pouze v tomto případě s ripperovým ocáskem. Je dobré vidět, že Orka svůj sortiment stále rozšiřuje. Mimo malého Shadu, o kterém je řeč, spatřily pro letošní sezónu světlo světa mimo jiné jednobarevné barevné vzory Shad tailu. Tyto průhledné barvy doplněné o lesklé flitry působí velice atraktivně a určitě se je také do budoucna chystám vyzkoušet.

Nyní ale zpět ke zmiňovanému Shadu v nejmenším provedení. Své využití najde všude tam, kde se loví ultra lehkou přívlačí. Jeho domovinou budou tedy mělčí řeky a malé vody všeho druhu, hlavně malé potoky ať už pstruhového nebo mimopstruhového pásma. Tomu odpovídají i lovené druhy ryb. Zálibu v nástraze naleznou především okouni, kteří mají v oblibě hlavně tmavozelenou variantu. Naopak tloušťům více chutná světlý stříbrno-modrý vzor. Vzhledem k tomu, že nástraha je poměrně stabilní i ve značných proudech, je vhodná i k lovu na proudných pstruhových tocích. Chod Orky je bezchybný, pracuje už při plynulém pohybu vodou. Jako u všech gum však i tady o úspěchu rozhoduje především rybářova schopnost s nástrahou originálně pracovat a vdechnout jí život.

Orka Bullhead

Jako živá - Orka bullhead

Jako živá – Orka bullhead

Druhou z nástrah, kterou jsem měl možnost vyzkoušet letos poprvé, je realistická Orka Bullhead. Jelikož jde o téměř dokonalou imitaci vranky, název nástrahy je zcela na místě. Guma působí skutečně přesvědčivě, kromě přírodních odstínů barev nejsou opomenuty ani realisticky propracované hřbetní a prsní ploutve. Ocasní část nástrahy je zakončena kopytem, které ji rozkmitá i při běžném plynulém tažení.

Hlavní využití Bullheadu je však jiné. Ideální je jeho kombinace s těžší Stand-up jigovou hlavičkou a následné vedení nástrahy pomocí přískoků s přestávkami na dně. Využití takového vedení je více, než by se na první pohled mohlo zdát. Svou příležitost dostane na hlubších pstruhových vodách, kde se vranka přirozeně vyskytuje a kde s ní lze díky těžší hlavičce prochytat i hluboké proudné úseky. Tím však využití tohoto typu nástrah nekončí. Na některých našich řekách, například na jihomoravské Dyji, ale už i na dolním toku Labe se poslední roky ve velkém počtu objevuje hlaváč černoústý. Jelikož rybáři, kteří na těchto vodách loví, hovoří o skutečně masivní invazi tohoto druhu, stane se hlaváč zcela jistě také součástí dravčího jídelníčku. I v tomto případě se nabízí možnost použít Orku jako důvěryhodnou imitaci této rybky.

Bullheada je ideální kombinovat se Stand up jigovou hlavičkou

Bullheada je ideální kombinovat se Stand up jigovou hlavičkou

Není však třeba se držet čistě toho, co Bullhead představuje. A pro jaké  rybí druhy je Bullhead atraktivní? Na pstruhových řekách jde samozřejmě o salmonidy, vzhledem k velikosti nástrahy celkem pohodlně selektujeme pouze větší ryby. Při lovu na větších mimopstruhových řekách bude nástraha zajímavá pro candáty, větší okouny nebo parmy. Neujde ani štičí pozornosti.

Bullhead je nabízen v šesti vesměs tmavších přirozených odstínech ve třech velikostech 70, 90 a 110mm. Větší modely jsou oblíbeny u rybářů navštěvujících norské fjordy. Při mořském rybolovu oceníme mimo podoby nástrahy také pevnější materiál, který vydrží i opakované dravčí útoky a následný kontakt s rybími zuby.

Závěr

A tím jsme se dostali na závěr dnešní recenze. Recenze, která měla tentokrát za úkol představit spíše specializovanější a netradiční druhy gumových nástrah. Vzhledem k silnému rybářskému tlaku na naše vody je však každá odlišnost od šedého průměru plusovým bodem pro rybáře. Orky si svoje místo v mých krabičkách již získaly na stálo a proto mě těší, že firma neusnula na vavřínech a stále se snaží svůj sortiment rozšiřovat a doplňovat o nové modely či velikosti. Třeba si mezi nimi ten svůj také najdete.

Klady:
– Kvalitní odolný materiál
– Bezchybný chod
– Realistický vzhled modelu Bullhead
– Atraktivní barevné variace
Zápory:
– Obě nástrahy jsou poměrně specifické. Účely, pro něž byly vyrobeny, ale plní na výbornou

Více informací:
www.orkashop.cz

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

Napsat komentář

57 + = 62