RECENZE: Gumové nástrahy Monarch Dok

0

V nabídce rybářského eshopu rybanahacku.cz se před nedávnem objevily výrobky firmy Monarch Dok. S nástrahami tohoto chorvatského výrobce jsem se poprvé setkal před několika lety na pražské rybářské výstavě. Zde představoval své woblery včetně poměrně rozměrných jerků. Proto pro mě bylo zjištění, že vyrábí i gumové nástrahy docela překvapením. A dlužno předeslat, že příjemným.

Ještě než přejdeme k jednotlivým typům nástrah, které jsem měl možnost vyzkoušet jak v našich, tak skandinávských podmínkách, udělám jednu malou odbočku. V případě firmy Monarch Dok totiž není důraz na ekologii jen otřepanou frází, jako je tomu jinde. Životní prostředí je pro firmu důležité a proto jeho ochraně přizpůsobila i materiály, z nichž jsou gumové nástrahy vyráběny. Zcela se upustilo od PVC změkčovadel a k výrobě gum se používají materiály, které jsou běžně používány v potravinářském průmyslu či v medicíně. Chválihodné, nemyslíte?

Teď už ale k nástrahám samotným. Jak woblery, tak i gumy Monarch Dok jsou vyráběny ručně. To sice znemožňuje masovou produkci, nástrahy jsou však zpracovány velmi kvalitně. Nabídka tvarů je poměrně široká, dají se nalézt i originální tvary, které jiní výrobci nenabízí.

Trigger

Trigger v přírodním odstínu

Trigger v přírodním odstínu

Nejdříve se podíváme na gumy ve tvaru klasického kopyta. Těch nabízí Monarch Dok několik v různých obměnách a pro různé situace u vody. Představě o klasickém ripperu nejvíce odpovídá nástraha prodávaná pod označením Trigger. Ta je k dostání v rozměrech 8, 10 a 12 cm. Trigger má oproti ostatním ripperům od Monarch Dok asi nejširší tělo, hodí se tak i pro lov v silnějším proudu, kde je guma stabilní. Na tělo navazuje delší ocasní nástavec zakončený klasickým kopytem. Při vedení nástrahy je tedy nejaktivnější právě zadní část gumy. Trigger je poměrně univerzální nástraha, její hlavní sílu vidím v lovu na hlubších revírech s těžší hlavou nebo přívlač v říčních proudech. Využití najde i pro vertikální přívlač či „razítkování dna“ v kombinaci se Stand up hlavičkou. Obecně jde o poměrně univerzální gumu vhodnou pro lov většiny našich dravců.

Spickey Shad

Spickey shad

Spickey shad, modrobílé provedení najde využití v chladné vodě či v brakických vodách na severu Evropy

Pravým opakem je nástraha Spickey Shad, který je dodáván ve velikostech 9 a 13 cm. Jde o měkkou štíhlou nástrahu, která se při lovu kromě práce ocasu zajímavě naklání do stran. Její chod je v porovnání s předchozími nástrahami jemnější a přirozenější. Hodí se tak například na lov v chladné vodě v závěru roku, kdy je potřeba pomalé vedení nástrahy či přívlač na prochytávanějších revírech, kde je agresivnější chod spíše ke škodě. Zajímavou možností je kombinace s lehkou jigovou hlavičkou a pomalé vedení gumy vodním sloupcem.

Trouty Shad

Trouty shad

Trouty Shad

Trouty Shad působí oproti předešlým typům subtilnějším dojmem. Největší podíl na tom má tělo nástrahy s téměř kulatým průměrem. Na něj navazuje delší ocasní nástavec zakončený klasickým kopýtkem. Při vedení nástrahy pracuje téměř výhradně její zadní část, která se však při tažení vodou třepotá poměrně výrazně. Zajímavý chod má nástraha při propadávání vodním sloupcem, lze s ní však pracovat i podobně jako se smáčkem. Ačkoliv název nástrahy napovídá, že jde o gumu určenou pstruhům, vzhledem k průměrné velikosti salmonidů v našich vodách najde své využití spíše pro lov okounů a candátůKromě recenzované velikosti 8 cm však Monarch Dok vyrábí i rozměry 6 a 4,5 cm, které budou pro lov na pstruhových vodách vhodnější.

Turbo-S

Turbo-S, kopyto s výrazným chodem

Turbo-S, kopyto s výrazným chodem

Posledním z kopyt, které jsem od Monarch Dok zkoušel, je 10 cm dlouhý Turbo-S. Na pohled se od předchozích odlišuje v mnoha ohledech. Tělo nástrahy je vyšší, jeho zadní polovina je žebrovaná. Plocha kopyta na konci nástrahy je navíc v porovnání s ostatními větší. To vše jsou atributy pro výraznější chod nástrahy. A ten také nástraha má. Právě vroubkované změkčení na konci spolu s širší plochou ocasu dá nástraze charakteristický chod, při němž se kromě výraznějšího třepotání kopyta také celé tělo nástrahy naklání do stran. Hodí se tedy do situací, kdy je třeba štiku spíše zaujmout, než se snažit napodobit co možná nejvěrohodněji její přirozenou kořist. Jde o zajímavou alternativu právě k přirozeněji chodícím kopytům, o kterých byla řeč dříve.

Dok´s Twist

Dok´s Twist

Dok´s Twist

Dok´s Twist je klasický twister s vyšším, ostřeji zahnutým ocáskem, který je k dostání ve velikostech 10 a 15 cm. Sám jsem měl k dispozici menší z obou rozměrů a proto další řádky budou patřit jemu. Nástraha je k mání v široké barevné škále, z nichž mě zaujaly dvoubarevné modely, kde má každá polovina nástrahy jiný odstín. Twist v rozměru 10 cm představuje vcelku univerzální rozměr pro lov větších okounů, štik nebo candátů. Nástraha pracuje i při velmi pomalém chodu a to jak vertikálním, tak horizontálním vedení. Poměrně slušné úspěchy jsem s tímto twisterem dosáhl na hlubších úsecích švédských jezer, kde o něj jevili zájem okouni kolem třiceti centimetrů v poměrně slušném počtu.

Frogtail

Frogtail, nástraha pro velké predátory

Frogtail, nástraha pro velké predátory

Největší a asi nejoriginálnější z mnou testovaných gum byl Frogtail. Tvarově jde o jakéhosi přerostlého pulce. Tělo nástrahy má tvar žáby a navazuje na něj naplocho položený široký twisterový ocas. Právě ten je do jisté míry kontraproduktivní. Díky jeho poloze je totiž poměrně obtížné nástrahu vyvážit tak, aby se při rychlejším vedení nenatáčela do boků. S nataženým ocasem měří nástraha rovných 25 cm a váha ukáže úctyhodných 50 gramů. Tedy sousto pro velké ryby. S těžší jigovou hlavičkou najde využití při přívlači v norských fjordech. U nás bude využita při lovu trofejních štik, sumčí přívlači nebo lovu hlavatek na polských a slovenských řekách.

Jelikož však nástraha sama o sobě váží poměrně dost, na mělčích vodách ji lze nastražit i jinak. Ať už na velký, ideálně zatížený, offset háček ideálně ještě s přídavným trojhákem vespod nástrahy nebo jen na adekvátně velkém jedno- či trojháčku. Nezatížená guma klesá ke dnu pomaleji a umožňuje i velmi pomalé vedení. To přijde ke slovu například ke konci sezóny nebo v mělčích vodách. Použijeme-li už zmíněný offset háček, stává se z Frogtailu zajímavá nástraha pro lov v zarostlých pobřežních partií švédských jezer.

Frogtail, nástraha pro velké predátory

Frogtail, nástraha pro velké predátory

Právě na podobných vodách s menším rybářským tlakem se ukáže síla nástrahy v celé její kráse. Frogtail totiž nepatří mezi gumy, které by měly co nejvěrněji napodobovat přirozenou rybí kořist. Naopak dráždí nervy predátorů a snaží se je přimět k útoku jako na potencionálního narušitele dravčího stanoviště. Pokud máte v okolí místo, kde se zdržuje velká štika, je právě jeho proházení podobně neobvyklou nástrahou jednou z možností, jak se s vytipovaným dravcem setkat na břehu. Do budoucna se plánuje výroba i 19 cm verze této nástrahy, kde by již měl být ocas otočen o 90 stupňů a to do určité míry eliminovalo přetáčení nástrahy do stran.

Závěr

Monarch-dok jsou nástrahy, které působí na první pohled neokoukaně. Netradiční tvary i originální barevné kombinace z nich dělají gumy, které bezesporu zaujmou. Spolu s ekologickým materiálem, z něhož jsou vyrobeny, to z nich činí nástrahy, které ve vašich krabičkách rozhodně nebudou jen na okrasu.

Klady:
– Neokoukané tvary
– Originální barevné variace
– Kvalitní chod
– Ekologicky šetrný materiál

Zápory:
– Omezená nabídka nástrah pro UL přívlač

Více informací:
www.rybanahacku.cz

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

Napsat komentář

59 + = 61