RECENZE: Gumové nástrahy Vlacej.cz

0
Původ v České republice, ruční výroba, kvalitní chod i zpracování, příznivá cena a originální tvary bez kopírování zahraničních vzorů světových firem. To jsou atributy, kterými se mohou pochlubit výrobky západočeské firmy Vlacej.cz. Tu založili dva kamarádi a aktivní vláčkaři Jaroslav Přichystal a Bohumil Graman ze Sokolova. S oběma jsem se znal poměrně dlouho přes internet, ale jejich nástrahy jsem objevil „až“ na počátku roku 2012 na rybářském veletrhu v Holešovickém výstavišti.
Mezi ostatními hyperrealistickými nástrahami působily tyto až překvapivě strohým dojmem. Přesto jsem si několik kousků na zkoušku pořídil. A po první sezóně, kdy jsem sokolovské gumy vzal i do dalekého Laponska, bylo jasné, že tyto nástrahy u mě mají své místo jisté. Nákup na další sezónu už byl ve znamení většího množství nástrah a tak to pokračuje vlastně dodnes.
Vlacej.cz dnes nabízí širokou nabídku vlastních gum a výrobků z olova. Kromě toho také známá Hauzerova pírka a pokračují ve výrobě rotačních třpytek eMTe. Nabídka je tedy více než široká. Některé z nástrah jsem zatím neměl možnost vyzkoušet, další jsou pro situace, které u vody tolik neprožívám a třetí kategorie jsou nástrahy, bez nichž bych si pobyt u vody už neuměl dost dobře představit. Dlužno dodat, že poslední kategorie je nejpočetnější. A patří do ní nástrahy, o kterých budu hovořit dále.

Kopyta

Kopyta ve všech vyráběných rozměrech

Kopyta ve všech vyráběných rozměrech

A jako první půjde na řadu kopyto. Je to logický krok, protože právě „žlutý ďábel“ firmu do jisté míry proslavil a jde také o nejprodávanější nástrahu ze sortimentu. Na kopytu byla navíc možnost sledovat, jak se firma vyvíjela a také to, že dokázala reagovat na připomínky a rady rybářů, kteří na tyto nástrahy lovili. Vidět to bylo hned v několika případech. Původně se vyráběly jen velikosti 3,5, 5 a 7cm. Po konzultaci se známým vláčkařem a lovcem štik Mírou Horáčkem se v nabídce objevila i velikost 10cm. Na ní po krátké době navázal ještě největší model dlouhý 13cm. Oproti malým velikostem byla hlavová část nástrahy vyrobena tupá, nikoliv do špičky, jako je tomu u menších typů. Na stejný design se časem „přestavěla“ i sedmička. U menších rozměrů není špičatá hlava na překážku, jelikož se téměř výhradně používají v kombinaci s jigovou hlavičkou bez nálitku.
Obecně jde o poměrně štíhlé nástrahy z měkkého materiálu, který zajišťuje kvalitní chod jak při horizontálním, tak i vertikálním vedení. Rozměry 35 a 50mm jsou dobrou nástrahou pro lov okounů v blízkosti břehů nebo přívlač na pstruhových potocích. Za zlatý střed lze označit velikost 70mm, přesto jsem postupem času našel největší zalíbení v 100mm verzi. Největší velikost 130mm používám jen na štičí přívlač, úlovků jsem však dosáhl i s touto poměrně velkou nástrahou.
Candát ulovený na žluté kopyto

Candát ulovený na žluté kopyto

Slušné úspěchy jsem zaznamenal v kombinaci těchto kopyt s lehčími jigovými hlavičkami a volném vedení nástrahy ve sloupci. Při tom často nechávám nástrahu pomalu klesat ke dnu a využívám její schopnosti aktivního pohybu i během propadu. Do nedávné doby byl problém sehnat lehké hlavičky na dostatečně dlouhém háčku. Tento problém je dnes minulostí, přímo Vlacej.cz má ve svém sortimentu intermediální hlavičky pro tento styl lovu v gramážích 3, 5 a 7g. Do jisté míry je to dáno typem vod, na nichž lovím. Kolegové navštěvující přehrady a jiné hlubší revíry využívají spíše výhod neváznoucích Stand up hlaviček.
Barevná škála kopyt skýtá deset vzorů, ve kterých jsou obsaženy všechny základní barvy. Do jisté míry netradiční je fosforeskující Charteuse vzor (k dostání ve třech největších velikostech). Pokud bych měl z celé šíře kopyt zvolit jednoho favorita, získá tuto pozici bílý model v délce 10cm. Právě u této velikosti si dovolím poznámku týkající se samotné výroby a navrhování nástrah. Konečné proporce jsou totiž propočítány pomocí softwaru tak, aby k rozpohybování nástrahy stačilo co možná nejmenší proudění. V praxi to znamená, že se s kopytem dá pracovat i při velmi pomalém vedení a hodí se například pro už zmíněné vedení s odlehčenou jigovou hlavičkou. Právě u deseticentimetrové velikosti byly výsledky tohoto vývoje nejlepší. Mimochodem se to dá do určité míry přirovnat k testování aut ve větrném tunelu. To zde samozřejmě probíhalo jen v rámci možností, tedy na počítačovém programu. Vcelku zajímavá informace, jaké kroky vývoji nové nástrahy mohou předcházet.

Twister Bobule

Twister Bobule

Twister Bobule

Snad každá firma, která má v nabídce kopyta, vyrábí také twistery. Nejinak je tomu v případě Vlacej.cz. Zde nejlépe splňuje definici klasického twisteru model Bobule. Po vzhledové stránce jde o twister v té nejklasičtější podobě. Tělíčko tvořeno několika na sebe navazujícími kuličkami (odsud asi název nástrahy) s ocáskem, který se rozpohybuje i při sebepomalejším vedení. Vyrábí se rozměry 7, 5 a 2,5cm pro ultra lehkou přívlač. Dvě menší velikosti jsou jednobarevné, sedmička je kombinací bílé s další barvou. Osobně lovím nejvíc s 5cm Bobulí. Většinou okouny na menších vodách, často se po ní oženou i překvapivě malé štiky. Možná i z toho důvodu jsem již několikrát vytáhl twister bez ocásku. To však není míněno jako chyba. Guma jemným štičím zubům vzdorovat nedokáže a pokud by byl přechod mezi tělem a ocasem nástrahy silnější, mohlo by to uškodit jejímu chodu.

Smáčky

V nabídce společnosti je velmi slušný výběr smáčků. Od 3cm nano smáčků pro závodnickou ultra jemnou vláčku až po 12cm nástrahy. Zaměřím se především na tři z nich, se kterými mám největší zkušenosti.
Jako první bude 6cm Orca. Tento menší smáček stojí do jisté míry stranou zájmu rybářů. Přesto se za ty roky, co s ním chytám, vyšvihl na pozici mé pravděpodobně nejpoužívanější gumy vůbec. Orca je k dostání v rozměru 6cm a čtyřech barevných vzorech – fluozelené, žluté, černobílé a červenobílé. Svým tvarem se do určité míry liší od většiny ostatních smáčků na trhu. Tělíčko není ploché, naopak jeho průřez je téměř kruhový. Díky tomu smáček při vedení uhýbá lehce do stran. To působí neokoukaně a na našich prochytáných vodách se každá odlišnost počítá.
Smáček Orca, všechny barevné variace

Smáček Orca, všechny barevné variace

Název Orca vychází z podobnosti těla Kosatky dravé (Orcinius Orca), především u černobílé variace je insiprace skutečně zjevná. Na tělo nástrahy navazuje delší ocas zakončený véčkovým rozvětvením. Zaujmou také propracované ploutvičky. Jako u všech smáčků, i zde je široká škála možností jejich nastražení. Většinou Orcu kombinuji s klasickou 2g hlavičkou. Za dobu, kdy ji používám, jsem s ní ulovil velkou část našich dravců. Nejvíce okouny, včetně velkých exemplářů. Překvapivě malá nástraha přelstila i docela slušné candáty. Štiky jsem vzhledem k velikosti smáčka lovil spíše menší. Černobílá varianta slavila na řece úspěch i u tloušťů a menších bolenů. Atraktivní by Orca mohla být i na pstruhových vodách, ty však ve svém okolí nemám. Lov okounů si bez ní ale dnes již představit neumím. Pokud bych musel najít nějaký zápor, tak snad jen to, že by mě zajímala modro stříbrná varianta této nástrahy.
Trofejní okoun ulovený na 6cm Orcu

Trofejní okoun ulovený na 6cm Orcu

V podobné velikostní třídě, konkrétně v rozměrech 5 a 7cm je v nabídce smáček Slunka. Mimochodem tvarově téměř shodný s 3cm nanosmáčky, ti však mají v bocích u ocasní části nástrahy ještě několik zářezů. Slunka je tvarem klasičtější, jedná se o štíhlý, z boků sploštělý typ smáčka. Opět jde o nástrahu vhodnou pro lehčí přívlač, v níž najdou zalíbení okouni, pstruzi nebo tloušti. Vzhledem k plochému tělu se však ve vodě chová jinak než předchozí typ. Konkrétně se více naklání do boků. Tento chod vynikne při nastražení na klasický háček, když se zátěž (brok) umístí na vlasec před nástrahu. Nic však nebrání klasickému nastražení na jigovou hlavičku a nebo drop shot.
Z boků plochý smáček Slunka 5cm

Z boků plochý smáček Slunka 5cm

Trojici smáčků, o nichž chci hovořit doplňuje Máňa. 9cm dlouhá nástraha s netradičním názvem se od předchozích dvou do jisté míry liší. Máňa patří spolu s kopytem k nosným pilířům sortimentu firmy a mezi rybáři patří také k nejoblíbenějším. Jde o 9cm dlouhou realistickou nástrahu, která se vyznačuje oválným průřezem těla a delším nerozvětveným ocáskem. Za zmínku stojí oči nástrahy, které jsou zality pod povrchem gumy, čímž se znatelně zlepšuje jejich trvanlivost. Mimochodem touto vychytávkou se mohou pochlubit i ostatní modely s 3D očima, které Vlacej.cz vyrábí. Máňa je k dostání v pěti barvách, zajímavé jsou poloprůhledné světlejší vzory věrně imitující potěr. Obecně jde o poměrně univerzální nástrahu, kterou vezmou za vděk především okouni, candáti a štiky. Díky svojí univerzálnosti nabízí také širokou škálu možností nastražení. Od klasického lovu s jigovou hlavičkou, přes nastražení na jigovém háčku se zátěží na vlasci před nástrahou až po moderní způsoby přívlače jako je například drop shot.

Máňa v přírodních odstínech

Máňa v přírodních odstínech

Twister Kasandra

Twister Kasandra svou inspiraci nezapře. Nástraha vznikla na žádost českých vláčkařů, především těch lovících sumčí přívlačí, jelikož známé francouzské sumčí gumy Sandra jsou u nás k dostání jen v omezené míře. A z tohoto důvodu vznikla Kasandra, její česká variace. Jde o nástrahu z tužší gumy vyráběnou ve velikostech 10 a 14cm – v nataženým ocasem se nástraha ještě protáhne, nejde tedy o žádné UL. Speciálně v délce 14cm jde už o slušný kus gumy.

Kasandra patří do kategorie větších nástrah

Kasandra patří do kategorie větších nástrah

Kasandra se vyznačuje tělem připomínajícím spíše ripper, na které navazuje široký perforovaný twisterový ocas. Nástraha je vyrobena z tužšího materiálu, ocas se však rozpohybuje i při pomalejším vedení a jeho chod patří k těm výraznějším. Tento typ gum s výrazným chodem je používán především při přívlači v silnějších proudech, kde se ocasy měkčích nástrah natáhnou a téměř přestanou pracovat. Není to však jediné využití, s menší velikostí jsem například lovil štiky na menších potocích. Troufnou si na ni však i candáti nebo větší okouni. Čtrnáctka je již skutečně rozměrnou nástrahou, která v našich zeměpisných šířkách najde využití pro lov velkých štik a už zmíněnou sumčí přívlač na řekách. Vhodná je i pro zahraniční revíry, ať už štičí přívlač na švédských jezerech, mořský rybolov v Norsku nebo například pro lov tajmenů v Mongolsku. Hodí se všude tam, kde je vhodná větší nástraha s výraznějším chodem.

Závěr

Jak už z předchozích řádků vyplynulo, nástrahy od Vlacej.cz mám rád. Líbí se mi možnost chytat na nástrahy s českým rodokmenem, které se kvalitou mohou rovnat velkým světovým výrobcům. A takovým fandím. Snad mezi nimi najdete i Vy svého favorita.

Klady:
– Jde o český výrobek
– Příznivé ceny
– Originální tvary
– Kvalitní chod a zpracování
– Široká barevná škála
–  3D oči nástrahy zalité v gumě
Zápory:
– Snad jen příznivcům realistických swimmbaitů by mohl vadit poměrně decentní design nástrah.

Více informací:
www.vlacej.cz

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

Napsat komentář

7 + 2 =