RECENZE: Nástrahy RedBASS

0

Před více než pěti lety mě uchvátila jedna ryba a tou byl okoun. Když jsem se prodíral nepřehledným množstvím nástrah na našem trhu a zkoušel různé twistery a gumové nástrahy, které by okoun spolehlivě bral, narazil jsem na firmu Nástrahy.cz a jejich smáčky Redbass.

Tou dobou v sortimentu neměli takové množství a typů nástrah jako dnes, ale smáčci mě pohltili a na tyto nástrahy chytám s úspěchem dodnes. Později se výrobky Redbass rozrostly o další nástrahy, jako jsou rippery a nymfy.

V této recenzi se na některé modely této značky podívám blíže.

Smáček REDBASS SSF 4

Smáček SSF 4 a jeho barevná provedení

Smáček SSF 4 a jeho barevná provedení

Tento drobnější smáček je určen jak ke klasickému smáčkování s menší jigovou hlavou, tak pro dropshot. Jeho tělíčko je z velmi měkkého materiálu a tím dodává akci celému modelu. Je to velmi dobrá nástraha pro ty, kteří se smáčkováním nemají zkušenosti a chtějí si vyzkoušet jak vlastně nástrahu vodit.

Nástraha má na povrchu těla vytvarovány šupiny i skřele, čímž se stává naprostou napodobeninou skutečné rybky. Smáček se vyrábí v šesti barevných provedeních. Délka nástrahy je 8,5 cm, což je optimální nástraha na okouny, pstruhy a nepohrne jím ani candát. Jigová hlavička se doporučuje mezi 3 až 10 gramy nebo nastražení na streamový háček s bročkem před nástrahou. Nástraha tak dostane úplně jiný pohyb než nastražený na jigové hlavičce a to je pro ryby mnohdy neokoukané a velmi účinné.

Tento smáček používám s oblibou na malých vodách, kde si nejsem jist rybí obsádkou. Můžeme na něj totiž chytit všechny naše dravce a velikostně je naprosto optimální. Když se barvou trefíte rybám do chuti a radši si zachytáte více menších ryb, tak je tento smáček naprostou jedničkou. A překvapení v podobě velkého okouna nebývá výjimkou. Nejraději používám bílou barvu, která mě nikdy nezradila.

Smáček REDBASS SSR 4

SSR 4 je můj top smáček

SSR 4 je můj top smáček

Můj nejoblíbenější a nejpoužívanější smáček. Velikostně stejný jako předešlý akorát s rozdílem v měkkosti a tvaru tělíčka. Materiál je trochu tužší. Ve vodě při pohybu špičky opisuje takový nepravidelný kruh. Poskakováním po dně je výborný na candáty, nejvíce záběrů mám při propadu.

Smáček se vyrábí v devíti barvách. V přírodních i dráždivých. Mezi mé nejoblíbenější barvy patří 39B, tedy žlutobílý smáček, na který jsem chytil své největší okouny. Dalším rozdílem je, že tento smáček má ocásek zakončený ploutvičkou ve tvaru V, který ve vodě nádherně pracuje a je tak neodolatelný pro všechny dravce.

Jigová hlavička kolem 3-10 gramů je ideální. I přes jeho měkkost je velmi odolný proti dravčím zubům, a pokud používáme jigovou hlavičku bez nálitku, je téměř nesmrtelný.

Smáček REDBASS SST

Smáček REDBASS SST

Smáček REDBASS SST

Tento smáček je zvláštní. Vyrábí se v jedné barvě a velikosti 8,5cm. Vhodný je na dropshop, ale ani použití jako klasického smáčku na jigové hlavičce není špatná volba. Hlavička smáčka je zakončena tupě jako kdyby narazil do zdi. Jedná se o model, který je pro ryby neokoukaný, což je určitě výhoda.

Doporučuje se Jigová hlavička 2-5 gramů a streamový háček velikosti 4. Osobně si mě tento smáček moc nezískal, ale rozhodně ho nezavrhuji a v příští sezoně mu dám více šancí. Jeho tvar je opravdu tak trochu „jiný“ a v případech, kdy ryby mají zájem o naši nástrahu, ale nedobírají, věřím, že by tento model mohl slavit úspěch.

Smáček REDBASS HTE

Netradiční tvar smáčku HTE

Netradiční tvar smáčku HTE

Tento velmi netradiční smáček z extra měkého materiálu mě nikdy moc nezaujal. Ale po vyzkoušení jsem byl mile překvapen, jeho akce by se dala popsat jako vlnivá. Ale spíše se jedná o nástrahu vhodnou především na dropshot.

Výhodou u tohoto smáčka je určitě to, že je pro ryby svým netradičním tvarem a zpracováním, podobně jako REDBASS SST, neokoukaný a tudíž zajímavý a lákavý. Vyrábí se ve velikosti 9cm a třech barvách. Jigová hlavička 3-10 g a streamový háček velikosti dva. Nejvíce šancí a možností použití má dle mého při lovu na dropshot u dna. Ale moje top nástraha to asi nikdy nebude.

Velký smáček REDBASS BIG ONE 5

Velký "smák" Big One 5

Velký „smák“ Big One 5

Tento smáček byl navrhnut zejména na velké ryby a na mořský rybolov. Ale není jen na štiky a velké candáty, sám jsem na tento model chytil i okouny kolem 40cm a někdy je tento smáček i přes jeho velikost účinnější než menší modely. V případě, že se mi zdá smáček příliš velký a přesto s ním chci lovit, tak si upravuji velikost ukousnutím hlavičky o několik centimetrů.

Někdy, když mám nástrahu například od štik rozkousanou, chytám jen na kousek smáčka s ocáskem a funguje perfektně. Nástraha má duté bříško, což napomáhá lepšímu chodu a dá se také použít na schování háčku. Smáček má opět ocásek do velkého V.

Nástraha se vyrábí v 13 centimetrech a momentálně ve třech barvách. Trochu mi chybí starší provedení v přírodní modrobílé barvě. Na podzim je tento „smák“ velmi účinný na štiky.

Ripper REDBASS SWIMMER L-XL

Tato nástraha byla hodně dlouhou dobu moje top na candáty i štiky. Pokaždé, když jsem měl záběr na jinou nástrahu a ryba to nedobrala, nasadil jsem Swimmer a po prvním náhozu ryba zaútočila. Swimmer má duté bříško a vyzývavý pohyb ocásku s kolébáním celého tělíčka ze strany na stranu je velmi povedený. Nástrahu jsem si naprosto zamiloval.

Nejlépe se mi osvědčila barva HITCH, které plně důvěřuji. Swimmer se vyrábí ve dvou velikostech a to 9 a 14 centimetrů. Vetší velikost je vhodná na štiky a s použitím lehčí jigové hlavičky a způsobem lovu s propadem nástrahy je nepřekonatelná zbraň. Vyrábí se v 8 barvá,ch které jsou dokonale propracované a vybereme si podle potřeby.

Nejlépe se hodí na jigovou hlavičku velikosti 3 až 4. Bez této univerzální nástrahy si svoji vycházku k vodě už neumím představit.

Nymfa Redbass

A konečně naprostý hit poslední doby Nymfa Redbass. Za ne příliš dlouhou dobu na trhu má za sebou neskutečné úspěchy. Velké candáty, okouny přes štiky, sumce a tajmeny. Nymfa se vyznačuje velmi dlouhými chapadélky, než je zvykem. Nymfu můžeme různě upravovat. Můžeme například vytvořit ráčka anebo nastražit pouze chapadélko na ultralehkou přívlač či pro lov s marmyškou. Další věcí je originální tvar bočních chapadélek, které nemají klasický tvar ale tvar „stuhy“ k lepší práci při poskokách nástrahy.

Nástraha pracuje velmi dobře i při vertikální přívlači. K lovu sumců a štik je velmi dobrou věcí nastražit dvě velké nymfy na jigovou hlavičku za sebe, více chapadélek zajistí více vibrací pod vodou a tak se stávají více atraktivní.

Nymfa je dostupná ve třech velikostech S – 53 mm, L – 80 mm a XL – 130 mm. Nejmenší je vhodná na pstruhy a menší okouny. Střední velikost je skutečná zbraň na okouny a candáty. A největší verze XL se hodí na štiky, sumce a mořský rybolov, ale nepohrdne jí ani velký candát!

Nejmenší velikost se vyrábí v neskutečných 12 barvách, jak v přírodních, tak agresivních. Tato nástraha přinesla nejednomu rybáři svůj top úlovek a mnoho z nich na ní nedají dopustit.

Závěrem

Konečný názor na nástrahy.cz je jen kladný. Nejenže nástrahy perfektně fungují a splňují to, co od nich očekáváme, ale jedná se o českou firmu a nástrahy jsou vyráběny ručně, což ne každý ví. Jedná se hlavně o sportovní nástrahy a na jejich oživení především u smáčka rozhoduje o konečném pohybu a chování nástrahy samotný rybář a to je pro mě velice cenná věc. Produkty Redbass jsou pro mě naprostou jedničkou v chytání přívlačí a myslím, že navždy budou.

Klady:
Design nástrah
Kvalita materiálu
Barevné provedení
Cena
Chod nástrah
Zápory:
Někomu možná mohou chybět twistery

Více informací:
www.nastrahy.cz

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

Ryby chytám už 14 let a přívlači se věnuji posledních 10 let. Na rybách se snažím trávit co nejvíce volného času. Mám rád soukromí u vody a nesnáším bezohlednost a chování některých rybářů. Rokem 2015 jsem ukončil studium na SŠRV J.K. v Třeboni.

Napsat komentář

7 + 1 =