Postřehy z For Fishing 2016

0

Pražská výstava For Fishing v areálu Letňanského výstaviště oslavila letos sedmé výročí. Za tu dobu se stále rozrůstala, až se stala největší akcí svého druhu u nás. V poměrně krátké době tak překonala, podle slov mnohých, například tradiční výstavu Rybaření v Brně, pořádanou každoročně v březnu.

Na výstavišti v Letňanech se v té samé době konala ještě mediálně značně propagovaná výstava o Titanicu. Rybáři však pro sebe měli vyhrazený stejný prostor jako v minulých letech. Byl i podobně uspořádán, v první hale byly stánky zaměřené spíše na aktivnější metody lovu, na ní navazovala hala výstavní a napravo se nacházela hala určená převážně kaprařům, která sousedila s tradiční jídelnou. I samotná návštěvnost vypadala na první den pro pořadatele i samotné vystavovatele více než dobře.

A co letošní For Fishing nabízel milovníkům přívlače?

Bylo toho dost, i když kaprařina byla pochopitelně hojnější. Přesto si myslím, že vláčkaři mohli být spokojeni. Možná více než příznivci feederu a plavané. Ačkoliv ani tyto metody nestojí stranou mého zájmu, tentokrát se mi nějak podařilo je úplně obejít, takže dojmy například z pickerů, které jsou při přívlači občas také používány, bohužel sdělit nemohu.

Veletrh

Veletrh je nejen o nákupech, ale i o setkávání s přáteli

Ale teď už k výstavě samotné a tomu, co na letošním ročníku stálo za vidění. Hned před úderem desáté hodiny bylo podle čekajícího davu znát, že akce si během své historie našla mnoho příznivců. Víkendová návštěvnost bude pravděpodobně ještě daleko větší. Hned po levici u vchodu stál tradičně stánek Vlacej.cz s širokou nabídkou gumových nástrah a výrobků z olova.

Kromě toho se zde dalo zakoupit Hauzerovo peří či známé rotačky eMTe. Na podrobnější popis nástrah „made in Sokolov“ se můžete těšit v následujících měsících v připravované recenzi.

V kompletním rozsahu včetně novinek se představil další z tradičních vystavovatelů, Orkashop.cz s pestrobarevným sortimentem gumových nástrah původem ze Srbska. Znovuobjevené Orky na našem trhu zažívají comeback a dlužno říci, že úspěšný. Orka nabízela nové modely, nové barevné variace, ale i radu při výběru nástrah na konkrétní situace a jejich použití. Došlo i na moravské tekuté švestky na uvítání :). Také představení některých ze zmíněných novinek se v budoucnu na tomto webu objeví. Především milovníci jemnější přívlače na malých tocích určitě ocení nástrahu Shad v novém rozměru 40 mm.

 

U nás nepříliš známé nástrahy firem Jackson či Keitech byly k vidění v expozici Na přívlač. Rozsáhlý stánek měl další obchod s gumami Nástrahy.cz. Ti zde představovali například netradiční 20cm velké nymfy nebo nafukovací kajaky na přívlač. Svou premiéru měly péřové nástrahy od Jigstreamer, sdílející muškařský stánek U Brčála. Neokoukané nástrahy, například miniaturní jerky pro pstruhové vody, či realistické woblery, představoval ve svém výstavním stánku Sanger.

Rozsáhlou expozicí se mohl pochlubit Fox. Donedávna téměř čistě kaprařská firma v posledních letech expanduje i do oblasti přívlače. Jejich produkty představoval známý propagátor sumčí a candátí přívlače Tomáš Rozsypal. Novinky pro letošní sezónu měl i Savage gear, konkrétně jejich nový dovozce do České republiky. Jednalo se o zajímavé realistické nástrahy především pro štičí přívlač. Dobrý dojem zanechaly i jejich pruty Black savage s originálně pojatým designem či nejvyšší řada prutů Custom. V gramáži do 70g se stále jednalo o docela živý příjemný prut. Dobrý poměr cena – výkon nabízel odlehčený naviják Okuma Ceymar. Cenově přijatelné věci se daly nalézt na stánku Colmic hned za hlavním vchodem. Konkrétně šlo o naviják Spro gold arc za necelé dva tisíce nebo Meppsky po padesáti korunách. Slušný výběr nástrah nabízel Kenart, kromě stejnojmenných woblerů také třpytky Hammer a hmyzí woblery Stepanowa.

 

A tím jsme postupně přešli do kategorie prutů a navijáků. Kdo toužil zatočit si s opravdovými skvosty, měl zamířit do druhé haly. U Habakuka to byla Daiwa Morethan nebo nové Revo MGX od Abu Garcia. Stačilo ujít pár kroků do výstavního prostoru Normarku a i tady bylo na co koukat. Zde hrál prim asi nejnovější Twin power 4000. Na svou velikost velmi lehký naviják s takřka dokonalým chodem. Představen byl i nový Stradic FK nebo inovativně působící naviják Super GT-RD s bojovou brzdou. Ten dostal do vínku systém navíjení známý z řady Aero a po letech opět jednoduchou kličku. Slušný naviják se dal najít i v nižší cenové relaci, například Sedona FE se mi zdála velmi zajímavá.

Ryobi Alert

Ryobi Alert, jedna z představovaných novinek

Oblibě se už roky těší navijáky Ryobi a jejich licenční „klony“ – například už zmíněné Spro. Vesměs jde o celokovové, bytelnější navijáky, ale už i sem dorazila móda snižování hmotnosti. Jak vám potvrdí každá finalistka miss, hubnout se musí. Snížení hmotnosti tak bylo možné pozorovat na navijácích Slam, Zauber CR nebo novém WFT penzillu II. Z novinek se objevil také červený naviják Ryobi Krieger braid nebo Ryobi Alert. Ten je pro mě malou záhadou, jelikož se mi jej nepodařilo v hlubinách internetu nikde dohledat. Pravděpodobně jde tedy také o novinku.

V prutech zde byla k vidění nová verze SpeedMasteru. Ten nese označení CX a na jeho rukojeti se poprvé objevil mimo korku také EVA materiál. Nová generace se objevila i u řady Force master BX. Kdo hledal, mohl ve výstavních halách najít i sněhobílé vláčecí pruty Stradic. Tvrdší, rychlé a poměrně robustně působící wobleráky s cenovkou lehce pod tři tisíce. Poprvé v historii bylo možno vidět na našem trhu vláčecí pruty Major Craft japonské provenience. Atraktivní vzhled, lehká váha a možnost z výběru prutů od 0,5 – 2g po klasické jerkáče. Věřím, že se na našem trhu neztratí. Ostatně takový Favorite si dokázal získat popularitu vcelku rychle. V Letňanech nabízel například cenově příznivý pstruhový prut Balance, oblíbený Professional nebo Blue a White bird pro lov na gumové nástrahy. Ty zde byly také a to aromatizované Crazy Fish. Cenově přijatelné pruty slovenské firmy Delphin byly k vidění na stánku Moss.sk.

 

Celkové dojmy

Pokud bych měl letošní veletrh shrnout, budu mluvit pozitivně. Vše, co jsem očekával, akce splnila. Ať už nabízeným sortimentem zboží, nebo svou společenskou úlohou, která je z mého hlediska také velmi důležitá. Absenci největších dodavatelů woblerů, Salma a Rapaly, už ani nezdůrazňuji, jelikož si nepamatuji, kdy jsem jejich sortiment na podobné akci ve větší míře viděl. A pokud ano, vždy to bylo na stánku některého z prodejců, ne u oficiálních dovozců. Jediný mínus by se dal najít za to, že výstava možná až moc připomínala tu loňskou. Na druhou stranu vývoj v oblasti rybařiny není nijak překotný a s radikálními změnami z roku na rok asi počítat nelze. Možná naštěstí….

Mé hodnocení je tedy pozitivní, doufám, že stejně budou hodnotit i další návštěvníci a vystavovatelé, jelikož For Fishing má nakročeno na akci s velmi dobrou tradicí. Nezbývá tedy než popřát ještě hodně úspěšných ročníků.

 

Úvodní foto: FOR FISHING

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

Napsat komentář

69 − 59 =