RECENZE: Woblery značky Rapala

0

Záhadný červený pytel z mojí minulé recenze skrýval na zadní straně velké logo firmy Rapala. A ne náhodou. Druhá polovina jeho obsahu sestávala právě z woblerů této známé světové značky. Ten pytel se mi velice hodil, neboť kapacita mých krabiček na nástrahy zrovna přestávala stačit. Testované woblery jsem tak mohl nosit k vodě přímo v něm. To jsem ještě netušil, že ze sebe v očích mnoha kolegů udělám pěkného snoba.

Aby někdo kupoval woblery po pytlích jako brambory a u vody je teprve zkoumavě vybaloval z krabiček, to u nás totiž ještě nikdo neviděl. Pohledy některých vláčkařů z okolí byly dosti udivené. Člověk se ale pro recenzi musí trochu obětovat. Základní údaje o ponoru, váze, délce atd. jsou totiž napsány pouze na originálním balení a nikoli na wobleru samotném. Musel jsem je tak tahat k vodě i s krabičkami. A v tom pytli to bylo zkrátka nejjednodušší.

Nechci zde příliš zabředávat do historie firmy. Všichni asi víte, že to byl právě pan Rapala, kdo woblery v podstatě vymyslel. Za hospodářské krize ve třicátých letech neměl zaměstnání, a tak chodil den co den na finská jezera, aby nalovil ryby pro svoji rodinu. Wobler byl výsledkem jeho dlouholeté snahy o umělou nástrahu, která dokonale napodobuje malou rybku. Zpočátku s nimi neměl žádné obchodní ambice a vyráběl je pouze pro sebe a svoje okolí. Rozmach sériové výroby začal až po druhé světové válce a značka Rapala se rychle stala světovým pojmem v oblasti rybaření, kterým je i po více než půl století.

Rippin‘ Rap

Rippin´ Rap

Rippin´ Rap

Původně byl vyvinut pro lov black bassů. Ty si v Čechách moc nezachytáte, naštěstí ani naši dravci jím ale nepohrdnou. Jedná se o bezlopatkový, potápivý wobler s intenzivním vibrujícím pohybem. Vzhledem ke svojí velikosti se dá snadno povodit i na UL prutech a je s ním opravdu zábava.

Výrobce ho doporučuje i pro vertikální přívlač, což určitě bude to pravé ořechové pro tento druh nástrah. Uchycení na vlasec v horní části nástrahy k tomuto způsobu lovu přímo nabádá. Při lovu ze břehu je nutno počítat s tím, že nástraha má tendenci trochu se držet ve spodních partiích vodního sloupce.

Určitě se tak hodí k prolovovaní strmějších partií na údolních nádržích nebo kolmých břehů na řekách jaké jsou typické např. pro Labe nad Hradcem Králové nebo pro podobné necitlivě zregulované toky a kanály. Pozor ale na vázky, spodní trojháček se častěji než u jiných nástrah chytá za vše, co leží u dna. Při delším lovu na jednom fleku to má ale výhodu, že si místo rychle pročistíte od všech trčících klacků a vodních rostlin.

Akce wobleru se projevuje nejlépe při trhavých pohybech špičkou prutu. Dobré je nechat nástrahu klesnout na dno a pak ji prudším potažením vyšvihnout do sloupce a znovu nechat vyklesat. Tento styl vedení je trochu podobný práci s gumovými nástrahami. Na rozdíl od nich je tento druh woblerů méně okoukaný. Hlavně na okouny platí, i když všechno ostatní selže.

Typ: potápivý
Délka: 5 cm
Váha: 9 g
Prac. hloubka: neurčeno (bezlopatkový)

Shallow Scatter Rap Crank

Shallow Scatter Rap Crank 07

Shallow Scatter Rap Crank 07

Tento woblerek se mi svým zjevem zdál velmi podobný několika modelům od Stormu z mojí minulé recenze. Při bližším ohledání si ale můžete všimnout hned několika odlišností. Tím nejnápadnějším je menší velikost trojháčků, což přijímám s povděkem. Nemyslím si totiž, že je nutné, aby háčky svými rozměry konkurovaly velikosti nástrahy. Tady se mi zdá, že fabrika velikost trefila ideálně.

Další odlišností je prohnutý tvar lopatky, který se používá i u jiných modelů. Zaujala mě zejména tím, že svými rozměry příliš nepřesahuje siluetu samotného wobleru. Přesto má ale nástraha poměrně výrazný vibrační chod a do svojí pracovní hloubky zajede dřív, než řeknete švec. Celou dobu se pak drží ve spodní třetině vodního sloupce. K hladině nevystoupá ani u samotného břehu.

K výrazné akci napomáhá zřejmě i netradiční tvar těla nástrahy. Když se na wobler podíváte ze shora, tak zjistíte, že mezi hlavovou části a zbytkem wobleru je velmi výrazný přechod. Nástraha je jakoby zmáčknutá v bocích.

Typ: plovoucí
Délka: 7 cm
Váha: 15 g
Prac. hloubka: 1,5 – 2,4 m

Scatter Rap Shad

Scatter rap Shad 07

Scatter Rap Shad 07

Jedná se o model velmi podobný předchozímu typu wobleru. Oba jsou vyrobeny z tradičního materiálu – balzového dřeva. I tento má onu netradičně prohnutou lopatku tzv. Scatter Lip. Tím ale podobnost končí a při praktickém testování lze snadno odhalit jisté rozdíly. Už na pohled je tento model hubenější a i to promáčknutí za hlavou wobleru je méně výrazné.

To se týká i akce nástrahy, která je o poznání jemnější a zdá se mi, že i přes uváděnou stejnou pracovní hloubku se Scatter Rap Shad oproti svému kolegovi drží poněkud výše ve sloupci. Co oba modely opět spojuje je spolehlivý chod při pomalém i rychlém navíjení. Můžete tak využít pestrou škálu technik a woblery budou vždy pracovat perfektně.

Typ: plovoucí
Délka: 7 cm
Váha: 7 g
Prac. hloubka: 1,5 – 2,4 m

Husky Jerk

Husky Jerk

Husky Jerk

Tento wobler patří k o trochu delším modelům (12 cm) a je tedy opatřen třemi trojháčky. Patří mezi „dalekonosné“ nástrahy a dostanete se s ním poměrně daleko od břehu, což může v určitých situacích rozhodovat o úspěchu či neúspěchu.

Nástraha je konstruována tak, aby se volně vznášela ve sloupci. Nabízí se tak různé variace na přerušovaný styl vedení. Náhlé zastavení může i ostřílenou rybu donutit k tomu, aby tu podivnou věc přece jen zkusila ochutnat.

Rychlost navíjení a délku pauzy můžete libovolně měnit, dají se používat klidně i kratší trhavé pohyby prutem. Dobré je ale nezapomenout udržovat kontakt s nástrahou i během pauzy, aby vám případný záběr neunikl. Cukavé pohyby navíc krásně rozezvučí chrastítko uvnitř wobleru, takže využijete veškerý potenciál, jenž tato nástraha v sobě ukrývá.

Typ: intermediální
Délka: 12 cm
Váha: 13 g
Prac. hloubka: 1,5 – 2,4 m

Long Range Minnow 12

Long Range Minnow 12

Long Range Minnow 12

Miniaturní lopatka vás může na první pohled oklamat. Wobler se díky ní opticky zdá daleko delší než je skutečných 12 centimetrů. Tento model je vyroben pro dosahování co nejdelších hodů. Zřejmě proto byla i lopatka zredukována do velikosti, která nástrahu nebrzdí v letu. Tvar nástrahy je podlouhlý, jak se na nástrahy typu Minnow patří. Boky wobleru jsou zploštělé a je zde vytvořena velmi realistická struktura jemných šupin. Na wobleru najdete tři černé VMC trojháčky odpovídající velikosti.

Ze všech zkoušených nástrah se mi tato zdála jako nejzajímavější, i když na první pohled vypadá celkem obyčejně. Ačkoliv se jedná o pomalu potápivou verzi, tak svojí pracovní hloubkou 1,2 metru není určena do hlubokých vod. Ba naopak se občas záhadně tlačí až skoro k hladině, za což evidentně mohou kuličky uvnitř nástrahy. Ty při posunu dozadu (pohybují se volně po celé délce wobleru), mění těžiště celé nástrahy. Pohyb nástrahy ve vodě je ještě houpavější než u Husky Jerku. Celkově dost zajímavá nástraha, která svojí velikostí cílí už na trošku větší ryby.

Typ: pomalu potápivý
Délka: 12 cm
Váha: 20 g
Prac. hloubka: 1,2 m

X Rap

X Rap

X Rap

Ze všech nástrah na mě tento model udělal asi nejlepší dojem. Možná to je tím, že v sobě tak trochu kombinuje to nejlepší z těch ostatních modelů. Extrémní a výrazná akce se snoubí snadným nahazováním do velkých vzdáleností, neboť i tento wobler v sobě má wolframové kuličky, které umožňují delší nához a pokrytí i rozlehlejší vodní plochy.

Atraktivitu pro dravce pak zvyšuje povrchové zpracování pomocí holografických fólií a UV odlesků. To náhodou není žádné rádoby pozlátko, jak by se nezasvěcenému pozorovateli mohlo zdát. Schopnost určitým způsobem vnímat UV část spektra umožňuje dravcům snáze vyhledávat drobné rybky, které jinak dovedou vytvořit téměř dokonalé mimikry a splynout s okolním prostředím.

Nástraha pracuje dobře a lákavě s téměř jakýmkoliv způsobem vedení, tak je zde velký prostor pro vaši improvizaci. Snese téměř vše od pomalého vedení až po prudké trhání prutem. Jedině v období, kdy ryby berou jen na velmi pomalu a opatrně se pohybující nástrahy, bych raději zvolil něco jiného.

Typ: potápivý
Délka: 10 cm
Váha: 13 g
Prac. hloubka: 1,2 – 1,8 m

Závěr

Woblery od Rapaly jsou svojí kvalitou známé i bez všelijakých recenzí. Přesto věřím, že vám tento článek nějaké užitečné informace o každé ze zmiňovaných nástrah přinesl. Každý model wobleru je něčím originální a jeho použití v různých podmínkách může přinášet různé výsledky. Otrkanější vláčkaři stejně ví, jaký wobler na jakou vodu použít, a snadno si mohou najít ten typ, který jim do největší míry vyhovuje.

Povrchové zpracování je u Rapaly samozřejmě na vysoké úrovni a na rozdíl od některých levnějších výrobků odolává i hrubému zacházení a nepodléhá tak rychle zkázonosným rybím zubům. Líbí se mi i realistické vzory, které působí opravdu skutečným dojmem.

Výhody:
Perfektní chod
Kvalitní povrchové zpracování
Sundání či výměna trojháčku za jiný většinou nemá vliv na funkci nástrahy
Nevýhody:
Kromě vyšší ceny, která může v konkurenci levných nástrah někoho odradit, jsem na nic nepřišel

Více informací:
www.normark.cz

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

První zkušenost s rybařením mám z roku 1994, kdy jsem u nás na potoce chytal pstruhy do ruky. Následně jsem pokračoval v pytlačení s udicí na větším revíru. Přívlač byla jasná volba, protože při tomto způsobu lovu se nejlépe utíká před rybářskou stráží. Po nějakém čase jsem úspěšně absolvoval rybářský kroužek a mohl vyzkoušet i jiné metody. Od těch dob rád chodím chytat i na plavanou. Vláčení je ale můj hlavní způsob lovu. Líbí se mi ta jednoduchost, stačí vzít pouze prut, pár nástrah a můžu vyrazit k vodě. Moje momentální rybářská meta je naučit se pěkně házet s mušákem.

Napsat komentář

64 − 58 =